UOKiK: Sztuczna inteligencja sprawdzi zapisy umów
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił właśnie konkurs informatyczny na stworzenie narzędzia, które pomoże analizować wzorce umów stosowanych przez przedsiębiorców. UOKiK chce, by sztuczna inteligencja wyłapywała przypadki stosowania klauzul niedozwolonych.
- Mikołaj Frączak
- /
- 29 września 2021
Sztuczna inteligencja a analiza umów
Powszechnie wiadomo, że rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję (AI) są w stanie w krótkim czasie przeanalizować ogromne ilości informacji. UOKiK chce, by narzędzie oparte o AI, przeprowadzało wstępną analizę wzorców umownych, które są stosowane przez firmy w relacjach z konsumentami. Rozwiązanie to ma „wyłapywać” wszelkiego rodzaju postanowienia niedozwolone, oraz aktywnie wykrywać tego rodzaju naruszenia w cyberprzestrzeni.
Prawo ureguluje wyprzedaże? UOKiK walczy z nieuczciwymi promocjamiAnna Malinowska
Konkurs na program do analizy umów
Konkurs ogłoszony przez UOKiK jest finansowany ze środków unijnych. Jak wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny - „Narzędzie będzie ważnym wsparciem dla pracowników UOKiK w wyszukiwaniu niedozwolonych klauzul i automatycznej analizie bardzo dużej ilości danych. Pozwoli to na szybkie i skuteczne eliminowanie naruszeń, a także szeroki bieżący monitoring umów przedstawianych konsumentom. To pierwszy projekt, w którym nasz Urząd będzie wdrażał oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję” – powiedział.
Wykrywanie postanowień abuzywnych w umowach
Projektowane narzędzie po pierwsze ma wyszukiwać zakazane postanowienia w umowach dostarczanych do urzędu przez konsumentów. Po drugie ma samodzielnie wyszukiwać je za pomocą web crawlera na stronach internetowych firm oraz sklepów działających w internecie. „Stworzone narzędzie powinno przeszukać umowę lub regulamin, wyróżnić niedozwolone klauzule oraz wskazać dlaczego mogą one mieć charakter niedozwolony. Następnie pracownik UOKiK dokona weryfikacji wyniku pracy algorytmu i oceni, czy zasadne jest podjęcie interwencji” – wyjaśnia regulator. Dodatkowo, system ma posiadać funkcję automatycznego uczenia się.
Klauzule niedozwolone – co to takiego?
Zgodnie z wyjaśnieniami na stronach UOKiK za klauzule niedozwolone nazywane również abuzywnymi, uważa się„klauzule nieuzgodnione indywidualnie z konsumentem, które określają jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy. W świetle prawa są one niewiążące”. Wyjątkiem są jedynie sytuacje, w których postanowienia te związane są z głównymi świadczeniami stron, takimi jak cena, czy wynagrodzenie.
Od wiosny 2016 r. prezes UOKiK orzeka w decyzji o niedozwolonym charakterze danego postanowienia. Wcześniej takimi sprawami zajmował się sąd.
Ile pieniędzy na sztuczną inteligencję ma UOKiK?
Konkurs dla specjalistów od AI jest finansowany z unijnego programu ochrony konsumentów na lata 2014-2020. Całkowity budżet wdrożenia systemu sztucznej inteligencji obliczono na 1,45 mln zł. Partnerem w organizacji konkursu jest GovTech Polska.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.