UOKiK: Masa bubli wśród produktów dla dzieci

Kupując zabawkę, krzesełko do karmienia, czy łóżeczko dziecięce, warto obejrzeć te produkty z każdej strony. Niestety na polskim rynku nie brakuje niebezpiecznych bubli z wadami konstrukcyjnymi oraz brakiem odpowiednich ostrzeżeń lub instrukcji – ostrzega UOKiK

UOKiK: Masa bubli wśród produktów dla dzieci
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 września 2021

Bezpieczeństwo produktów dla dzieci

UOKiK regularnie sprawdza bezpieczeństwo produktów adresowanych dla dzieci. Na rynku nie brakuje rzetelnych podmiotów. Niestety ten obraz psują producenci i dostawcy, którzy nie zwracają uwagi na ważne szczegóły. Trzeba pamiętać, że czasem małe niedopatrzenie może być przyczyną nieszczęścia. I właśnie dlatego podlegająca szefowi UOKiK Inspekcja Handlowa bardzo dokładnie sprawdziła bezpieczeństwo oraz oznakowanie produktów takich jak zabawki, krzesełka do karmienia czy łóżeczka dziecięce. 

8 patentów na stare zabawki. Co zrobić kiedy, dziecko już z nich wyrosło?8 patentów na stare zabawki. Co zrobić kiedy, dziecko już z nich wyrosło?Michał Górecki

Produkty dla dzieci – nieprawidłowości

Inspektorzy tym razem wzięli pod lupę 130 modeli zabawek, 125 różnych łóżeczek dla dzieci, 53 foteliki do kąpieli oraz 127 wysokich krzesełek do karmienia maluchów. Największy odsetek kwestionowanych produktów dotyczył pomocy do kąpieli – co drugiemu fotelikowi brakowało m.in. odpowiednich oznaczeń lub instrukcji użytkowania. Najmniej błędów wykryliśmy przy sprawdzaniu krzesełek do karmienia (20,5 proc. wszystkich skontrolowanych)” – informuje UOKiK.

Niebezpieczne produkty dla dzieci

Laboratoria UOKiK bezwzględnie weryfikują właściwości produktów. W wyniku prac wykrywano czasami przerażające wady. Przykładem może być nieprawidłowa konstrukcja, wadliwy system zapięć, łatwo odrywające się małe elementy. Szczególnie niepokoi także przekraczające normy stężenie substancji chemicznych, które są szkodliwe dla zdrowia dzieci. 

Jak przyznaje szef UOKiK Tomasz Chróstny „Na rynku wciąż znajdują się produkty z wadami, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia najmłodszych użytkowników. Tego typu artykuły niezwłocznie wycofujemy z rynku. Dokładamy wszelkich starań, aby konsumenci mieli dostęp jedynie do bezpiecznych produktów” zaznaczył.

Niebezpieczne zabawki dla dzieci do lat 3

Niestety, jak pokazuje ostatnia kontrola liczba stwierdzonych nieprawidłowości wśród zabawek sprowadzanych z zagranicy wzrosła w stosunku do ubiegłorocznych badań. Tym razem do szczegółowej weryfikacji trafiło 40 modeli zabawek adresowanych do dzieci poniżej trzeciego roku życia. Inspektorzy dopatrzyli się uchybień w przypadku 37,5% z nich! Głównie to brak odpowiednich ostrzeżeń, instrukcji czy oznakowania CE. Najwięcej nieprawidłowości wykryto w przypadku zabawek do pchania oraz ciągnięcia. 

Ponadto badania laboratoryjne wykazały, że w 12 na 40 przypadków stwierdzono niebezpieczne zaniedbania takie jak za małe elementy, nieodpowiedni kształt, a także ostre krawędzie i „zadziory”, które mogą doprowadzić do zranienia dziecka. 

Zabawki dźwiękowe groźne dla słuchu?

Badania 60 próbek zabawek dźwiękowych wykazały, że aż 17 z nich charakteryzowało się wytwarzaniem zbyt dużego ciśnienia akustycznego. Nie brakowało także przypadków niebezpiecznych, małych elementów. 

Zabawki z poliuretanu – na co zwracać uwagę?

W przypadku zabawek z poliuretanu przebadano 30 próbek. 2 z nich zakwestionowano z uwagi na zbyt duże stężenie niebezpiecznych substancji, które mogą powodować podrażnienia oczu, górnych dróg oddechowych oraz skóry. 

Wyniki kontroli łóżeczek dziecięcych

UOKiK sprawdził także 125 partii łóżeczek dziecięcych. Łącznie zakwestionowano aż 28 partii. W przypadku siedmiu dopatrzono się wad, które mogą zagrażać bezpieczeństwu. Są to niezaokrąglone krawędzie, oraz zbyt duże odstępy między bocznymi elementami konstrukcyjnymi. 

Bezpieczeństwo pomocy do kąpieli i fotelików do karmienia

Najgorzej wypadła weryfikacja pomocy do kąpieli. Norm nie spełniał co drugi produkt. Nieco lepiej wypadła kontrola fotelików do karmienia, wśród których co piąty nie spełniał wymogów bezpieczeństwa.

Z pełnymi wynikami badań produktów dla dzieci, przeprowadzonymi w ostatnim czasie przez Inspekcję Handlową można zapoznać się tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!