fb

FILM. Korzystasz z miejskiej hulajnogi? Sprawdź, czy z Twojego konta nie znikają pieniądze

Wybór hulajnogi jako środka lokomocji w miastach jest coraz szerszy. Zresztą te jednoślady zyskały w ostatnich latach na popularności. Dostępne są też w wielu miastach usługi związane z ich wypożyczeniem. Nie wszyscy operatorzy stosują wobec użytkowników jasne i uczciwe zasady. Sprawa jednego z nich trafiła na policję, do prokuratury i UOKiK. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

FILM. Korzystasz z miejskiej hulajnogi? Sprawdź, czy z Twojego konta nie znikają pieniądze
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 4 listopada 2021

Hulajnogi na dzień, a stawki jak z kosmosu

- Hulajnogi elektryczne Logo-Sharing dostępne są w takich miastach jak Gdynia, Gdańsk, Sopot, Krynica Morska Kołobrzeg. Do Urzędu zgłasza się wiele osób, które były przekonane, że płacą za jeden przejazd, tymczasem z ich konta cyklicznie są pobierane opłaty. Jest to 20 zł lub 50 zł dziennie lub 100 zł tygodniowo, albo 300 zł miesięcznie - wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznychNowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznychAnna Malinowska

By skorzystać z hulajnogi, klient Logo-Sharing musi zainstalować aplikację, zaakceptować regulamin, podać numer swojej karty i wybrać pakiet  Nazwa jednego z nich to „20 PLN/dzień dayPASS. Startujesz gratis oraz otrzymasz 40 min jazdy/dzień”

Co się działo dalej? — Klikając w przycisk „Aktywuj” wiele osób nieświadomie zgodziło się na automatyczną subskrypcję. Konsumenci mieli utrudniony dostęp do informacji o tym, jak zrezygnować z subskrypcji, co oznacza, że nadal mogą za to płacić. W ten sposób osoby zawiadamiające UOKiK straciły kilkaset, a nawet kilka tys. zł - opisuje UOKiK.

Klienci o oszustwie

Urząd ujawnił treści zgłaszanych skarg. Oto dwa przykłady.

„Zgłaszam oszustwo dotyczące wypożyczania hulajnóg w mieście Sopot. W lipcu 2020 r wypożyczyliśmy hulajnogę i do dziś firma Logo z Sopotu pobierała od nas opłatę 22,10 zł nawet kilka razy dziennie co uczyniło kwotę ponad 6700 zł.”

Wypadek z udziałem hulajnogi a odszkodowanieWypadek z udziałem hulajnogi a odszkodowanieMikołaj Frączak

„Ostatnio zorientowałem się, że po jednorazowym wypożyczeniu hulajnogi Logo Sharing w Trójmieście były pobierane opłaty z mojego konta bankowego, aż po dziś dzień. 0 kontaktu z wypożyczalnią ani w ostateczności żadnych „punktów ani minut” które powinny przysługiwać po każdej pobranej opłacie. Opłaty były pobierane dwa razy dziennie lub częściej nawet po wyjeździe z Trójmiasta.”

Co na to prezes UOKiK?

Tomasz Chróstny wszczął postępowania wobec Logo-Sharing, a właściwie dwóch spółek: Logo-Sharing Sp. z o. o. Sp. k. w Sopocie (która była operatorem do 9 maja 2021 r.) oraz Logo-Sharing Group LLC w Tbilisi (Gruzja) – obecnego operatora.

Uwaga, użytkownicy rowerów i hulajnóg. Nie zgadniecie, kto może wam wlepić mandat!Uwaga, użytkownicy rowerów i hulajnóg. Nie zgadniecie, kto może wam wlepić mandat!Michał Górecki

- Zarzuty dotyczą wywoływania wrażenia, że konsument kupuje jednorazowy przejazd hulajnogą, tymczasem jest to automatyczna płatna subskrypcja. Dostępne w aplikacji pakiety: „20 PLN/dzień day PASS”, „100 PLN/tydzień week PASS”,”300 PLN/miesiąc month PASS” — oznaczają w rzeczywistości częstotliwość pobierania pieniędzy z konta, a nie czas, w którym można korzystać z hulajnogi. W aplikacji nie pojawiały się jednoznaczne oznaczenia, które wyjaśniałyby to klientowi — zaznacza UOKiK.

To nie wszystko, bo Logo-Sharing nie prezentuje także w jasny sposób informacji, które są wymagane przez prawo – o cenie, czasie, na który zawierana jest umowa, sposobie jej wypowiedzenia. 

Co gorsza, spółka nie zapewniła żadnej możliwości kontaktu. Nawet, jeśli klienci  dzwonią na infolinię, to w słuchawce słyszą jedynie odtwarzane nagranie odpowiedzi na najczęstsze pytania. Wątpliwości wzbudza również nieoznaczenie przycisku do złożenia zamówienia słowami „zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub równorzędnym.

- Z treści skarg, które otrzymujemy wynika, że z usług Logo-Sharing korzystają przede wszystkim turyści. Wielu z nich dopiero po zakończeniu wypoczynku zauważa, że z ich konta znikają pieniądze. Gdyby mieli zapewnione rzetelne informacje o tym, że zamawiają automatyczną subskrypcję, mogliby nie skorzystać z usług tej firmy. Sprawdzimy to w postępowaniach – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka?Czy hulajnoga to bezpieczna zabawka dla małego dziecka?Michał Górecki

Postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów może zakończyć się nałożeniem kary do 10 procent obrotów przedsiębiorcy.

Sprawa w prokuraturze, policja prowadzi postępowanie

- O działaniach obu spółek Prezes UOKiK zawiadomił Prokuraturę. Postępowanie w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Sopocie. Osoby, które uważają, że zostały wprowadzone w błąd i doprowadzone do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem, mogą zgłaszać się na policję. Bezpłatną pomoc świadczą również rzecznicy konsumentów - przypomina UOKiK.

Aplikacje Logo nadal dostępne 

Prezes Urzędu dodatkowo powiadomił sklepy z aplikacjami na telefony komórkowe, takie jak AppStore, AppGallery oraz Google Play. Opisał problemy klientów w korzystaniu z aplikacji Logo Sharing i praktyki kwestionowane w postępowaniach. Zwrócił uwagę, że ze względu na dużą ilość skarg i straty finansowe konsumentów, warto by przedsiębiorcy rozważyli usunięcie tej aplikacji ze swoich sklepów.

Na elektrycznej hulajnodze z promilami – jakie konsekwencje prawne?Na elektrycznej hulajnodze z promilami – jakie konsekwencje prawne?Martyna Kowalska

4 listopada aplikacja nadal była dostępna na tych platformach.

- Klienci, którym ściągnięto pieniądze, powinni rozważyć zakończenie umowy z przedsiębiorcą – w tym celu należy wyłączyć subskrypcję w aplikacji. Kolejnym krokiem powinno być  złożenie reklamacji ze wskazaniem, że pieniądze zostały pobrane nienależnie - proponuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!