Na elektrycznej hulajnodze z promilami – jakie konsekwencje prawne?

Mandat karny i...to wszystko – z takimi konsekwencjami spotkała się 51-letnia mieszkanka powiatu opoczyńskiego, która pijana wywróciła się na elektrycznej hulajnodze, informuje łódzka policja. Mandat otrzymała za jazdę po niewłaściwej stronie jezdni. Zgodnie z prawem osoba poruszająca się elektryczną hulajnogą traktowana jest jak pieszy. Przy okazji, stróże prawa przypominają o tym, w jaki sposób prawidłowo poruszać się takim sprzętem.  

Na elektrycznej hulajnodze z promilami – jakie konsekwencje prawne?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 23 września 2020

Jak prawo traktuje osobę jadącą na hulajnodze?

Elektryczne hulajnogi potrafią rozpędzać się do prędkości, nieosiągalnej dla przeciętnego pieszego – chyba, że jest nim biegacz i to z całkiem niezłą kondycją. Niemniej, pijany „kierowca” takiego urządzenia, może być potraktowany przez policję dokładnie tak samo jak… pijany pieszy. Wynika to z braków przepisów, które regulowałyby status takich pojazdów. Jak czytamy na stronie Komendy Głównej Policji — „w obecnym stanie prawnym hulajnogi nie spełniają przesłanek żadnej kodeksowej kategorii pojazdu”.

Nie zmienia to faktu, że osoba nietrzeźwa poruszająca się takim urządzeniem stanowi dużo większe zagrożenie dla siebie i innych, niż zataczający się pijany pieszy. Bohaterka komunikatu łódzkiej policji w wyniku upadku doznała niezagrażających życiu obrażeń twarzy. Gdyby potrąciła innego pieszego, który doznałby uszczerbku na zdrowiu, sprawa najpewniej skończyłaby się w sądzie i wiązałaby się z koniecznością zapłaty odszkodowania z kieszeni niefrasobliwej użytkowniczki hulajnogi.

Jak korzystać z hulajnogi zgodnie z prawem?

Przy okazji komunikatu o nietrzeźwej, która uległa wypadkowi na elektrycznej hulajnodze policja przypomina, jak bezpiecznie poruszać się na tego typu sprzęcie. „Każdy pieszy, w tym i użytkownik hulajnogi elektrycznej, zasadniczo zobowiązany jest korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli pobocza nie ma lub czasowo nie można z niego korzystać, jadący na hulajnodze elektrycznej może poruszać się jezdnią, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania przejazdu pojazdom” - napisano na stronie internetowej policja.gov.pl

Po zmierzchu, użytkownicy hulajnóg są zobowiązani do używanie elementów odblaskowych, w taki sposób by były one widoczne dla innych użytkowników dróg. Wyjątkiem jest jazda po drodze dla pieszych oraz po chodniku.

Po której stronie drogi można jeździć hulajnogą?

Jeśli na trasie naszego przejazdu hulajnogą nie ma ani chodnika, ani drogi dla pieszych czy odpowiedniego pobocza, zgodnie z prawem można poruszać się po lewej stronie jezdni, po to by widzieć najeżdżające auta. Jeżeli poruszamy się w ten sposób w grupie, jedynym prawidłowym zachowaniem jest jazda „gęsiego” — jeden za drugim.

Jak przekroczyć jezdnię na hulajnodze elektrycznej?

Tu wykładnia prawa jest analogiczna do przypadku rowerów. Chcąc przekroczyć jezdnię na drugą stronę, mamy obowiązek zejścia i przeprowadzenia hulajnogi.

W przypadku używania drogi dla rowerów, przepisy jednak są takie same jak w przypadku pieszych. Można z nich korzystać jeśli nie mamy innego wyjścia – czyli na naszej trasie nie ma ani chodnika ani pobocza.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!