Planujesz podróż pociągiem na Wszystkich Świętych? Zadbaj o miejscówkę

W sobotę, 17 października zaczęły obowiązywać nowe limity liczby pasażerów w pociągach. Ma to związek z aktualną sytuacją pandemiczną. W każdym składzie nie może być więcej pasażerów niż połowa miejsc siedzących albo 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących. Dlatego warto wcześniej zaplanować podróż na Wszystkich Świętych oraz zadbać o miejscówkę. W przeciwnym razie, będzie trzeba wybrać inny środek transportu lub zrezygnować z wyjazdu.

Planujesz podróż pociągiem na Wszystkich Świętych? Zadbaj o miejscówkę
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 października 2020

Ograniczenia liczby pasażerów w pociągach

Zgodnie  z aktualnymi obostrzeniami w związku z COVID-19 w pociągu można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa liczby miejsc siedzących lub trzydzieści procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, które zostały określone w dokumentacji technicznej składu.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w pociągach

Zgodnie z aktualnymi przepisami, podróżując pociągiem, dla bezpieczeństwa swojego oraz współpasażerów, podróżni mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. Można do tego celu użyć maseczkę, przyłbicę lub odzież – np. szalik czy komin.  Odkrycie ust i nosa jest możliwe jedynie w przypadku spożywania posiłków lub napojów, jednak już po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc. To samo dotyczy posiłków oraz napojów, które są wydawane na pokładzie pociągu.

Obostrzenia na Wszystkich Świętych. Czy można odwiedzić cmentarz?Obostrzenia na Wszystkich Świętych. Czy można odwiedzić cmentarz?Anna Malinowska

Kto jest zwolniony z obowiązku zasłaniania ust i nosa?

Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione są jedynie osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie wydane przez lekarza.

Czy mogę nie zostać wpuszczony do pociągu?

Co roku w okolicach 1 listopada przewoźnicy kolejowi notują wzmożone zainteresowanie pasażerów tą formą transportu. Z tego powodu należy wcześniej zadbać o bilet z miejscówką. W przeciwnym razie, po przekroczeniu limitu osób jadących pociągiem przyjmowanie na pokład kolejnych pasażerów będzie niemożliwe. Innym problemem jest fakt, że w tym roku 1 listopada wypada w niedzielę, a to oznacza że w „krótki” weekend może wystąpić większe niż zwykle obłożenie środków transportu publicznego. Z tego powodu warto zastanowić się nad wyborem innego terminu wizyty na cmentarzach, choćby ze względu na poważną sytuację epidemiczną. Hierarchowie kościelni zwracają uwagę, że cmentarze można nawiedzić w czasie całej tzw. oktawy Uroczystości Wszystkich Świętych czyli od 1 do 8 listopada. 

Czy można sobie kupić relikwie świętych?Czy można sobie kupić relikwie świętych? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Glovo z zarzutami
zakup towaru

Glovo z zarzutami

Glovo, jedna z popularnych aplikacji służąca m.in. dostawie jedzenia, pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie zastrzeżenia ma  UOKiK? Jaka kara grozi Glovo za nieprzestrzeganie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!