COVID-19: Gdzie nie polecisz samolotem?

Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Rady Ministrów, aktualny wykaz państw i terytoriów objętych zakazem w ruchu lotniczym zawiera 34 pozycje. Połączenia lotnicze do tych krajów nie będą realizowane co najmniej do 10 listopada 2020 roku – informuje resort spraw zagranicznych.

COVID-19: Gdzie nie polecisz samolotem?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 października 2020

Gdzie nie polecę przez COVID-19?

Lista obejmująca państwa i terytoria objęte zakazem ruchu lotniczego powstała w wyniku rządowych konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Decyzja ma związek przede wszystkim z obserwowanym na całym świecie wzrostem zachorowań na COVID-19. MSZ przypomina, że każda osoba podejmująca decyzję o wyjeździe powinna się liczyć z możliwymi trudnościami w organizacji powrotu, ograniczeniami w siatce połączeń a także konieczności kwarantanny, samoizolacji oraz dodatkowych badań lekarskich – wszystko zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju.

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot. Co to jest rzeczywisty czas przylotu?Wysokość odszkodowania za opóźniony lot. Co to jest rzeczywisty czas przylotu?Rafał Stępniewski

Jak powstaje lista krajów z zakazem lotów?

To czy dany kraj zostanie objęty zakazem lotów zależy w dużej mierze od… matematyki. Chodzi o 14-dniową skumulowaną liczbę nowych zachorowań  na 100 tys. mieszkańców. Jeżeli współczynnik przekracza wartość „90” — państwo może trafić na listę. Z tego algorytmu wyłączone są państwa UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

W rozporządzeniu istnieje możliwość wyłączenia państw z tej listy jeśli zdecydują się na notyfikację władzom RP wprowadzenie rozwiązań, które gwarantują, że na pokład samolotu wpuszczane będą wyłącznie osoby z ujemnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. W ostatnim czasie tak właśnie stało się w przypadku Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które zostały wykreślone z listy.

Lista państw i terytoriów objętych zakazem lotów

Aktualnie na rządowej liście krajów objętych zakazem lotów znalazły się następujące państwa i terytoria (w kolejności alfabetycznej).

Albania, Argentyna, Armenia, Bahamy, Bahrajn, Belize, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Gruzja, Honduras, Irak, Izrael,  Jordania, Kuwejt, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Libia,  Macedonia Północna, Malediwy, Maroko, Mołdawia, Nepal, Oman, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, Tunezja, USA.

Podróż samolotem z dzieckiem – jak się do tego przygotować?Podróż samolotem z dzieckiem – jak się do tego przygotować? Martyna Kowalska

Czy wrócę z urlopu mimo zakazu lotów?

Jak czytamy w najnowszym komunikacie MSZ „W rozporządzeniu zabezpieczono możliwość bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do Polski osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju w ramach zorganizowanych grup turystycznych samolotami wyczarterowanymi przed 28 października 2020 r. na zlecenie biur podróży”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!