Jak przygotować samochód do zimy?

Niezależnie od tego czy pokonujesz kilkadziesiąt czy kilka tysięcy kilometrów rocznie, przygotowanie samochodu do zimy nie powinno ograniczyć się tylko do wymiany opon. Szczególnie w starszych samochodach lista kontrolna jest dłuższa. Jej wypełnienie daje pewność bezpieczniejszej i bardziej komfortowej jazdy oraz pomoże utrzymać samochód w dobrym stanie technicznym i wizualnym.  

Jak przygotować samochód do zimy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 listopada 2020

Czy muszę wymieniać opony na zimowe?

Dla większości kierowców to jedyna czynność jaką wykonują przed zbliżającą się zimą. Są i tacy, którzy zastanawiają się, czy w ogóle jest sens wymiany ogumienia, szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie łagodne zimy przypominające bardziej późną jesień. Eksperci, nie tylko z branży motoryzacyjnej nie mają wątpliwości – opony zimowe są skuteczniejsze nie tylko na śniegu ale także w warunkach gołoledzi. Nie mamy również pewności, czy zima nie zaatakuje nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Jeżeli zakładamy opony zimowe, z których korzystaliśmy w poprzednich sezonach sprawdźmy stan bieżnika lub pozostawmy go do oceny wulkanizatora. Dużo prościej mają posiadacze ogumienia wielosezonowego (całorocznego), którzy nie muszą martwić się o wymianę. Niemniej powinni przyjrzeć się bieżnikowi. Jeśli jest mocno wyeksploatowany to najlepszy moment na wymianę opon. W przeciwnym razie może nas czekać przykra niespodzianka i poślizg nawet po mokrej (niekoniecznie oblodzonej) nawierzchni.

Jak usunąć wilgoć w samochodzie?

Popatrzmy o poranku lub wieczorem na samochody na pobliskim parkingu. Część z nich zdaje się mieć szyby nieskazitelnie czyste, a część (szczególnie starszych) mocno zaparowane od środka. W tym drugim przypadku, jest duże prawdopodobieństwo, że w aucie zgromadziła się lub gromadzi wilgoć. Nie tylko zmusza nas ona do wycierania szyb ale również może szkodliwie wpływać na materiały użyte do wykończenia wnętrza auta oraz powodować ogniska korozji np. w podłodze. Pierwszym, bardzo skutecznym sposobem jest dokładne posprzątanie auta oraz wymiana tekstylnych dywaników na gumowe. Może nie wyglądają rewelacyjnie, ale pozwalają łatwiej utrzymać czystość w aucie i pozbyć się wilgoci. Nasiąknięte wodą dywaniki parują powoli, w aucie może pojawić się nieprzyjemny zapach a nawet… ogniska pleśni.

Czas na zmianę opon. Co naprawdę dają zimówki i wielosezonówki?Czas na zmianę opon. Co naprawdę dają zimówki i wielosezonówki? Mikołaj Frączak

Jeśli gruntowne porządki i wymiana dywaników nie pomagają warto sprawdzić stan uszczelek oraz łączeń w samochodzie. Jeśli gdzieś istnieje nieszczelność woda łatwo dostaje się do wnętrza auta i może wyrządzić w nim ogromne szkody wpływające nie tylko na komfort i bezpieczeństwo jazdy (parujące szyby) jak również niszczyć wnętrze (korozja, pleśń).

Sprawdzenie układu hamulcowego przed zimą

W najlepszej sytuacji są osoby, które w terminie jesiennym mają do przeprowadzenia okresowy przegląd stanu technicznego samochodu. W takiej sytuacji, wszelkie mankamenty związane ze stanem zawieszenia i układu hamulcowego zostaną ujawnione przez diagnostę. Pozostali powinni umówić się na wizytę u mechanika, szczególnie jeśli dawno nie wymieniali klocków czy tarcz hamulcowych.

Sprawdzanie zawieszenia przed zimą

Dokładnie ta sama historia jest w przypadku zawieszenia pojazdu. Pamiętajmy, że jazda po błocie pośniegowym, nierównej oblodzonej nawierzchni czy śniegu jest dodatkowym obciążeniem dla układu zawieszenia, które w porze zimowej zużywa się szybciej. Jeżeli jesienią słyszymy nieprzyjemne stukanie czy skrzypienie na nierównościach czy podczas skrętu nie powinniśmy czekać na remont do wiosny. Awaria przegubu może skutecznie unieruchomić nasz pojazd w najmniej oczekiwanym momencie.

Czy przed zimą warto wymienić akumulator?

Jeżeli już teraz zauważamy, że akumulator nie działa tak jak powinien oraz zdarzają się problemy z odpalaniem auta, to dobry moment na wymianę naszego samochodowego magazynu energii. Unieruchomienie samochodu z powodu leciwego akumulatora to w porze zimowej bardzo częsty przypadek o czym wspominają taksówkarze, którzy już dawno do swoich usług dopisali rozruch auta klienta za pomocą tzw. szelek podpinanych właśnie do akumulatora.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!