Ruszyły pierwsze zwroty z tarczy turystycznej. Mogą być opóźnienia

Ruszyły pierwsze wypłaty środków z tytułu zwrotu za odwołane z powodu pandemii imprezy turystyczne – poinformował Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W kolejnych dniach będą realizowane wypłaty. Instytucja informuje także o rozbieżnościach między wnioskami turystów a touroperatorów, które mogą spowodować opóźnienia w wypłatach.

Ruszyły pierwsze zwroty z tarczy turystycznej. Mogą być opóźnienia
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 listopada 2020

Rozbieżności a zwrot za odwołane wczasy

Pierwsze wypłaty środków już trafiają na konta osób, którym odwołano wczasy czy wycieczki z powodu pandemii. Część wnioskodawców może jednak otrzymać pieniądze z opóźnieniem – poinformował Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Niewykluczone, że niektórzy, będą musieli złożyć swoje wnioski jeszcze raz.

UFG informuje, że duża część wniosków złożonych przez organizatorów oraz podróżnych posiada rozbieżności, które uniemożliwiają dalsze procedowanie. Obecnie UFG angażuje dodatkowe zasoby i środki by przeprowadzić niezbędne korekty rozbieżności. Tylko ich wyjaśnienie pozwoli na wypłatę pieniędzy. Fundusz nie wyklucza jednak, że wszędzie tam, gdzie dokonanie korekt nie będzie możliwe, może się okazać, że niezbędne będzie ponowne złożenie dokumentów. UFG zaznacza, że problem dotyczy części klintów i organizatorów. Jeśli będą jakieś nieścisłości, zainteresowane strony zostaną o nich poinformowane w kolejnych dniach.

5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu Michał Górecki

Czego dotyczą rozbieżności we wnioskach do UFG?

Wśród przykładów rozbieżności, instytucja wymienia różnice w datach podpisania umów, różne wysokości należnego zwrotu, błędy w nazwiskach z polskimi zmianami, zaokrąglane kwoty oraz błędne wpisanie tych podróżnych, którzy ostatecznie nie zrezygnowali ze wczasów czy wycieczek.  W związku z błędami okres weryfikacji części z wniosków został przedłużony do czterech miesięcy.

Gdzie informacje o wypłatach z TFG?

UFG informuje, że informacje na temat kolejnych wypłat oraz bieżące aktualności dla biur podróży oraz ich klientów znajdują się na portalu Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego www.tfg.ufg.pl.

Sprawą tzw. „tarczy turystycznej” zajmowaliśmy się także w Dzienniku Prawnym w artykule z września br.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!