Dziecko za granicą. Prawa i obowiązki

Strona internetowa dziecizagranica.gov.pl adresowana do polskich rodzin mieszkających za granicą została uruchomiona w piątek (20.11) przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jej głównym założeniem jest ochrona praw i interesów najmłodszych obywateli polskich mieszkających poza terytorium RP.

Dziecko za granicą. Prawa i obowiązki
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 listopada 2020

Pomoc dla polskich rodzin z zagranicy

Strona www.dziecizagranica.gov.pl to wspólny projekt resortu dyplomacji oraz Rzecznika Praw Dziecka. Jej głównym celem jest wyjaśnienie podstawowych praw i zasad, jakie regulują sytuację małoletnich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej oraz jego rodziców w innym kraju europejskim – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Szef resortu, Zbigniew Rau podkreślił, że opracowany portal informacyjny ma być drogowskazem dla polskich rodzin, oraz pomóc w lepszej adaptacji do życia w społeczeństwie innego niż Polska kraju.

Dziecizagranica.gov.pl – co zawiera portal?

W założeniu twórców uruchomiona właśnie strona ma być kompendium wiedzy na takie tematy jak model edukacji, system pomocy socjalnej oraz opieki społecznej w państwach wchodzących w skład Unii Europejskiej oraz innych krajów takich jak Wielka Brytania, Norwegia, Szwajcaria czy Islandia.

Pomoc dla rodzin polskich za granicą

Wspomniana strona zawiera także informacje dotyczące pomocy, na jaką mogą liczyć rodziny ze strony władz lokalnych. Chodzi o to, by uniknąć zdarzających się problemów, jakie wynikają z nieznajomości miejscowego prawa oraz znaleźć właściwą ścieżkę kontaktu do odpowiednich instytucji w sytuacjach kryzysowych.

Jak poruszać się po stronie dziecizagranica.gov.pl

Portal cechuje bardzo prosty i przyjazny interfejs użytkownika. Na głównej stronie pojawia się mapa Europy oraz lista państw z odpowiednimi flagami. Klikając w kontury danego kraju na mapie lub jego nazwę na liście, wchodzimy w szczegółowe informacje odnoszące się do danego miejsca i systemu prawnego.

Przykładowo, klikając w Austrię, otrzymujemy obszerne informacje na temat modelu edukacji, procedury naboru dziecka do szkoły, kalendarz roku szkolnego, a także obowiązki i prawa ucznia oraz jego rodzica. Zamieszczono także opis możliwego wsparcia lokalnych władz oraz najczęstsze nieporozumienia, jakie zdarzają się po przeprowadzce do danego państwa.

Rodziny przebywające za granicą zyskają tam także informację o opiece nad dziećmi w wieku przedszkolnym (żłobki i przedszkola), a także szczegóły wsparcia w ramach obowiązującego w danym państwie systemu świadczeń socjalnych.

Rozwód za granicą – co z dziećmi?

Strona www.dzieckozagranica.gov.pl zawiera także wiele informacji dotyczących problemów rodzinnych, spraw rozwodowych, a także takich przykrych decyzji, jak ograniczenie lub odebranie praw rodzicielskich.

Osoby, które nie radzą sobie z problemami mogą skorzystać z pomocy różnych instytucji i organizacji, w tym polonijnych. Ich lista została zamieszczona na portalu w specjalnej zakładce – osobnej dla każdego państwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!