fb

Fiskus pyta kierowców ciężarówek o system poboru opłat

Ministerstwo Finansów oraz Krajowa Administracja Cyfrowa prosi kierowców pojazdów o masie powyżej 3,5 tony o wypełnienie krótkiej ankiety na temat wykorzystywanych przez nich urządzeń pokładowych oraz sposoby rejestracji w e-TOLL – poinformowano na rządowych stronach. Formularz do wypełnienia jest dostępny tutaj.  

Fiskus pyta kierowców ciężarówek o system poboru opłat
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 listopada 2020

Nowy System Poboru Opłaty Elektronicznej

Ministerstwo wyjaśnia, że celem zaproponowanej ankiety jest zebranie opinii i uwag, które będą cenne w toku prac przygotowujących do rozpoczęcia działania systemu. Mowa o pracach nad wprowadzeniem Nowego Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej Krajowej Administracji Skarbowej (SPOE KAS).

Przypomnijmy, od początku lipca 2020 szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przejął od Głównego Inspektora Transportu Drogowego pobór opłat elektronicznych, które dotyczą pojazdów ciężkich o masie powyżej 3,5 tony. Chodzi o płatne drogi krajowe oraz pobór opłaty za przejazd autostradami na wyznaczonych odcinkach A2 oraz A4.

CZYTAJ TEŻ Jedziesz samochodem do Niemiec? Pamiętaj o naklejce ekologicznej!

Ankieta dla kierowców ciężarówek

Krótka ankieta dostępna jest zarówno na stronie resortu finansów oraz systemu viaTOLL. Kierowcy proszeni są o odpowiedź na pięć pytań, z czego dwa mają charakter otwarty i polegają na uzasadnieniu wyboru dokonanego we wcześniejszych punktach. Zgodnie z instrukcją wypełnienie ankiety zajmuje maksymalnie trzy minuty.

Nowy system opłat drogowych 2021

Nowelizacja ustawy o drogach publicznych, podpisana przez prezydenta w czerwcu 2020 roku przewiduje powstanie nowego systemu informatycznego opartego na lokalizacji satelitarnej, która ma zastąpić stosowaną dotąd technologię DSRC. Ma to pozwolić m.in. na wykorzystanie do poboru opłaty smartfonów wyposażonych w moduł nawigacji satelitarnej oraz specjalną aplikację. W grę będą wchodziły także inne systemy pokładowej nawigacji np. montowane fabrycznie w nowych samochodach. Ma to ograniczyć koszty związane z zakupem urządzeń przeznaczonych do poboru opłat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!