Jak przerejestrować samochód?

Nabywca co do zasady staje się nowym właścicielem pojazdu w chwili podpisania umowy z jego zbywcą i zapłacenia za pojazd. Jednak aby stał się tym właścicielem oficjalnie i widniał we wszystkich dokumentach, fakt zakupu samochodu powinien być zgłoszony odpowiednim instytucjom. Jak przerejestrować samochód?

Jak przerejestrować samochód?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 września 2020

Kiedy przerejestrowuje się samochód?

Samochód przerejestrować trzeba wówczas, gdy zmienia właściciela. Po zakupie samochodu kupujący ma obowiązek zgłosić się do Wydziału Komunikacji i zarejestrować samochód na siebie. Wówczas trzeba będzie zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, obowiązujący w przypadku zakupu pojazdu z rynku wtórnego.

Ustawowo na przerejestrowanie samochodu jest 30 dni. Nowy właściciel w tym czasie powinien zawiadomić starostę o zakupie, a sprzedający – zgłosić sprzedaż. Przerejestrowania samochodu powinien przede wszystkim dopilnować zbywca, ponieważ może się to skończyć otrzymaniem mandatu na siebie, zamiast na nowego właściciela.

Od 1 stycznia 2020 roku weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi kierowca zwlekający ze zgłoszeniem staroście nabycia pojazdu, będzie musiał liczyć się z karą w wysokości nawet do 1000 zł. Jest to więc spora konsekwencja własnej opieszałości.

Gotowy do wypełnienia wniosek dotyczący przerejestrowania samochodu znaleźć można w urzędzie albo w internecie. Druk należy wypełnić i dostarczyć osobiście do właściwej instytucji. Poza nim przy sobie należy mieć także dowód osobisty, umowę sprzedaży lub inny dokument potwierdzający nabycie pojazdu, potwierdzenie posiadania ubezpieczenia OC, tablice rejestracyjne oraz potwierdzenie wniesienia opłaty za przerejestrowanie.

Wniosek o przerejestrowanie samochodu jest bardzo łatwy do wypełnienia. Wystarczy znajomość podstawowych danych właściciela lub właścicieli oraz dane identyfikujące samochód. Właściciel pojazdu ma także możliwość zawnioskowania o wydanie duplikatu tablic rejestracyjnych lub karty pojazdu

Koszty przerejestrowania samochodu

Przerejestrowanie samochodu wiąże się z wydaniem dokumentów, dlatego wnoszona opłata składa się z kilku elementów. Standardowe tablice rejestracyjne to koszt 80 złotych. Pozwolenie czasowe kosztuje 13,50, natomiast dowód rejestracyjny – 54 złote. Za znak legalizacyjny trzeba zapłacić 12,50, a za nalepkę kontrolną 18,50. Opłaty ewidencyjne kosztują 2 złote. Razem daje to koszt 180,50 złotych i właśnie tyle trzeba zapłacić za zarejestrowanie pojazdu. Jeżeli jednak ktoś ma ochotę na tablice indywidualne, musi za nie zapłacić już 1000 złotych. Żółte tablice dla pojazdu zabytkowego to koszt 100 złotych. Pełnomocnictwo właściciela lub współwłaściciela to 17 złotych. Natomiast karta pojazdu i opłata ewidencyjna dla pojazdu z zagranicy 75,50 złotych.

Rejestracja samochodu z zagranicy

Jeżeli samochód ma ubezpieczenie, po polskich drogach może jeździć jeszcze przez 30 dni od chwili wjazdu do Polski. Samochód z zagranicy bez ubezpieczenia należy ubezpieczyć krótkoterminową polisą OC, a do Polski może on wjechać wyłącznie na lawecie. Sama procedura rejestracji takiego samochodu nie różni się bardzo od standardowego rejestrowania samochodu. We wniosku uwzględnia się jedynie dane dotyczące pojazdu z zagranicy. Dodatkowo należy przetłumaczyć wszystkie dokumenty na polski (tłumacz przysięgły). W urzędzie celnym w ciągu 14 dniu opłaca się podatek akcyzowy.

Przy przerejestrowaniu samochodu jego nowy właściciel musi dysponować aktualnym ubezpieczeniem OC. Może je przejąć po poprzednim właścicielu, a z ochrony korzystać może do końca umowy. Przy zmianie właściciela towarzystwo ubezpieczeniowe dokonać może rekalkulacji składki. Ofertę można odrzucić i zawrzeć nową, w innej firmie, jeżeli okaże się korzystniejsza.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!