Nowe znaki drogowe – głównie na autostradach i ekspresówkach

Co jakiś czas na listę znaków drogowych wpisywane są nowe. Ich zadaniem jest nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa jazdy, ale także lepsze poinformowanie kierowców o sytuacji na trasie. W przypadku najnowszej aktualizacji będzie np. znak, który poinformuje nas, jak daleko znajduje się kolejna stacja paliw.

Nowe znaki drogowe – głównie na autostradach i ekspresówkach
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 września 2020

Następna stacja paliw na autostradzie – jak sprawdzić?

Znacie to uczucie. Jedziecie autostradą i zastanawiacie się, czy jest to dobry moment by już teraz zjechać zatankować samochód czy jeszcze poczekać na następną okazję. Robi się nerwowo, gdy pomarańczowa lampka rezerwy świeci się już dłuższy czas, a kolejnej stacji paliw jak nie było, tak nie ma… Teraz nerwowe oczekiwanie na kolejny znak z dystrybutorem zostanie wyeliminowane. Jak wynika z projektu ministerstwa infrastruktury oraz resortu spraw wewnętrznych i administracji wkrótce, w kanonie znaków drogowych powinna pojawić się w ramach tzw. „zbiorczej tablicy informacyjnej” informacja o następnej stacji benzynowej. Jak zauważają sami autorzy projektu rozporządzenia jest szczególnie istotne „dla kierujących pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych”.

To oznacza, że zbliżając się do stacji paliw będziemy mieli dodatkową informację jaka odległość dzieli nas od kolejnego zjazdu. Do tej pory tego typu informacje wyświetlane były głównie na elektronicznych tablicach znajdujących się nad jezdnią, teraz powinny się systematycznie pojawiać na znakach z charakterystycznym dystrybutorem.

Zjazdy z dróg ekspresowych lepiej oznakowane

Prawodawcy chcą ułatwić kierowcom także orientację w odległości do zjazdu z drogi ekspresowej – podobnie jak wygląda to na autostradach w wielu krajach Europy. Będzie to polegało na umieszczeniu pionowych zielonych tablic, które będą „odliczały” pozostałą odległość do zjazdu np. „300 m”, „200 m” i „100 m” dodatkowo, będą one oznakowane ukośnymi liniami podobnie jak w przypadku znaków oznaczających odległość przed przejazdem kolejowym. To wygodne rozwiązanie pozwalające m.in. dostosować prędkość i przygotować się do manewru opuszczenia trasy klasy „S”.

Nowe znaki przy tunelach

Co prawda nie jesteśmy krajem alpejskim z setkami tuneli, jednak w wielu miejscach w Polsce nie brakuje i takich rozwiązań infrastrukturalnych. Teraz będzie czytelniej. Autorzy nowego rozporządzenia doprecyzują przepisy co do informacji odnośnie odległości jaka powinna dzielić auta w przypadku zatrzymania poprzedzającego pojazdu. Obecne brzmienie przepisów wywoływało wątpliwości nawet wśród doświadczonych kierowców, czy wskazana odległość tyczy się odstępu między zatrzymanymi pojazdami czy też będących w ruchu. Teraz wątpliwości już nie będzie.

Gdzie szukać parkometru, gdzie parkować bez opłat?

Odwiedzając inne miasta, czasem nie mamy pewności czy parkując właśnie auto jesteśmy już w strefie parkowania objętej opłatami czy też nie. Dezorientacja i pośpiech czasem kończą się mandatem i niepotrzebnymi nerwami. Teraz sprawa ma być jasna poprzez wprowadzenie widocznego z daleka i jednolitego oznakowania polegającego na umieszeniu charakterystycznego niebieskiego prostokąta z literą P na większej, żółtej, odblaskowej tablicy. Nowe przepisy zmieniają także znaczenie oraz nazwę znaku „koniec strefy płatnego parkowania” rozszerzając możliwości jego zastosowania także dla śródmiejskich stref.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!