Kiedy kasują się punkty karne?

Raz zdobyte punktu karne nie zostają przypisane kierowcy na zawsze. Sprawdzamy, kiedy punkty karne się kasują?

Kiedy kasują się punkty karne?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 września 2020

Punkty karne są zapisywane na koncie kierowcy w przypadku przewinienia drogowego. Może to być przekroczenie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie albo parkowanie w miejscu niedozwolonym. To ile punktów zostanie przydzielonych kierowcy, zależy od rodzaju wykroczenia. Ważne jednak, że policjanci, którzy takie punkty karne przydzielają, muszą stosować się do taryfikatora mandatów i punktów karnych, który określa wysokość mandatu i punktów karnych za konkretne wykroczenie. O ile kwota mandatu może być nałożona w ramach obowiązujących w taryfikatorze widełek kwotowych, o tyle punkty karne są ściśle określone dla konkretnego przewinienie. I dokładnie tyle ile zapisano ich w taryfikatorze, musi znaleźć się na koncie kierowcy. Uzyskanie 24 punktów karnych lub 20 punktów, gdy kierowca posiada uprawnienia krócej niż rok, skutkuje odebraniem prawa jazdy. I nie jest w tym przypadku istotne, czy 24 punkty to skumulowane kary podczas jednego zatrzymania czy też są one zbierane przez kilka miesięcy podczas kilku kontroli policyjnych, kilku wykroczeń.

Czy to oznacza, że punkty karne zostają na koncie kierowcy na zawsze?

Czy punkty karne się kasują?

Odpowiedź na pytanie wydaje się prosta. Punty karne kasują się automatycznie po 365 dniach od otrzymania mandatu. Co ważne jest to więc rok od popełnienia wykroczenia, a nie wraz z końcem roku kalendarzowego. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba spełnić żadnych specjalnych warunków by konto punktów karnych było skasowane.

Podstawowym założeniem jest to, że punkty karne kasują się po roku i ile kierowca przyjął wcześniej mandat karny. Jeśli sprawa jest rozstrzygana przez sąd, to mamy do czynienia ze wstrzymaniem terminu anulowania mandatu. Innym warunkiem jest to, że mandat musi być opłacony. Jeśli zwlekasz z zapłatą, punkty karne nie będą skasowane.

Warto też wiedzieć, że jeśli mandat zostanie opłacony z opóźnienie, to skasowanie punktów karnych też nastąpi z opóźnienie. Żeby więc uniknąć problemu z punktami karnymi musza być spełnione dwa podstawowe warunki

1.      Mandat musi być przyjęty

2.      Mandat musi być opłacony w terminie

W innym przypadku punkty karne albo nie będą skasowane albo będzie to zrobione z opóźnieniem?

Jak skasować wcześniej punkty karne?

Zamiast kasować wszystkie punkty od raz (z automatu) można obniżyć stan punktowy. Jeśli kierowca ma prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy i brakuje mu niewiele do osiągnięcia górnego limitu 24 punktów karnych, może raz na pół roku zmniejszyć ich liczbę o 6. Żeby to zrobić trzeba wziąć udział w jednodniowym kursie reedukacyjnym organizowanym przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Z kursu nie można skorzystać, jeśli kierowca ma prawo jazdy krócej niż rok albo gdy wiek kierowcy jest niższy niż 20 lat. Warto też pamiętać, że w przypadku takich kierowców, którzy mają małe doświadczenie, graniczny limit punktów karnych, który skutkuje utratą prawa jazdy, to 20, a nie 24 punkty. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!