Straciłeś bagaż w pociągu? Zobacz co możesz zrobić

„Prosimy o zwrócenie uwagi na bagaż i rzeczy osobiste” — taki komunikat często można usłyszeć w pociągu dojeżdżającym do kolejnej stacji. Mimo przypomnień zdarza się, że wielu pasażerów zapomina o podróżnych torbach czy walizkach. Może się także zdarzyć, że nasze rzeczy staną się łupem złodziei lub roztargnionych współpasażerów, którzy wezmą ze sobą nasz bagaż przez przypadek. Co robić, kiedy straciliśmy bagaż w pociągu i jakie mamy prawa? Podpowiadamy.

Straciłeś bagaż w pociągu? Zobacz co możesz zrobić
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 sierpnia 2020

Zapomniany bagaż z przedziału – nie wszystko stracone

Urząd Transportu Kolejowego w ostatnim czasie przypomniał podróżnym o tym co należy zrobić w sytuacji, w której wysiedliśmy z pociągu i zorientowaliśmy się, że w przedziale pozostał nasz bagaż. Najczęściej zauważamy to dopiero na peronie, kiedy pociąg ruszył już w dalszy bieg. Według kolejarzy nie wszystko jest stracone, pod warunkiem, że zareagujemy szybko i bez paniki. W takiej sytuacji kluczowy jest kontakt telefoniczny z przewoźnikiem. Dane kontaktowe znajdziemy pod tym linkiem a także na numerach infolinii dostępnych na stronach internetowych konkretnych firm np. PKP Intercity, Polregio czy Kolei Mazowieckich. Informacje kontaktowe znajdują się także na plakatowych rozkładach jazdy.

Dlaczego tak ważny jest czas? Szybkie zgłoszenie oznacza, że nasze rzeczy zostaną znalezione i zabezpieczone przez załogę pociągu zanim dotrze on do stacji końcowej. Wtedy pozostanie nam jedynie ustalenie sposobu odbioru bagażu. Można na przykład umówić się, że zostanie on zabrany przez drużynę konduktorską powrotnego składu i dostarczony do konkretnej stacji kolejowej jeszcze tego samego dnia.

Kradzież bagażu lub zagubienie w czasie jazdy pociągu

Zdarza się, że utratę rzeczy osobistych lub bagażu stwierdzimy jeszcze w trakcie podróży pociągiem. Może być to wynikiem kradzieży lub pomyłki któregoś ze współpasażerów. W takim wypadku należy jak najszybciej poinformować o tym fakcie konduktora, który ma obowiązek odnotowania incydentu w tzw. raporcie przebiegu kursu. Jeżeli skład posiada monitoring, powinniśmy wnieść o zabezpieczenie nagrań wideo zarejestrowanych przez wewnętrzne kamery. Stosowną prośbę kierujemy wówczas do właściwego przewoźnika drogą mailową lub telefonicznie. Choć ważny jest tutaj czas, nikt nie zabezpieczy takiego nagrania od ręki – zwykle jest to możliwe dopiero po dotarciu składu do bazy posiadającej odpowiednią infrastrukturę techniczną.

Zarejestrowany w ten sposób film trafi do organów ścigania, jeśli wystąpią o taki materiał. W przypadku kradzieży, bezpośrednio po zakończeniu podróży powinniśmy zgłosić się na najbliższy komisariat i złożyć odpowiednie zawiadomienie.

Kiedy za utracony bagaż odpowiada przewoźnik?

Jak się okazuje, są sytuacje w których za utracony bagaż odpowiada firma przewozowa. Tu kluczowe jest miejsce umieszczenia walizki czy torby na czas podróży. Jeśli znajdował się on na półce nad siedzeniem, oznacza, że nasze rzeczy znajdowały się pod naszym nadzorem i to my ponosimy za nie pełną odpowiedzialność. Zupełnie inna sytuacja jest w momencie, w którym bagaż został pozostawiony w specjalnym, oznaczonym miejscu np. na półce na walizki znajdującej się poza zasięgiem wzroku pasażera np. w przedsionku wagonu bezprzedziałowego. W przypadku utraty tak zlokalizowanego bagażu, odpowiedzialność ponosi przewoźnik. Także wtedy, kiedy walizka została utracona bez jego winy czyli np. została skradziona. Z kolei w wagonach sypialnych (tzw. kuszetkach) mamy do czynienia z bardzo szeroką odpowiedzialnością majątkową kolejowego przewoźnika. Wyłączenie odpowiedzialności dotyczy jednak utraty lub zniszczenia pieniędzy, cennych przedmiotów czy kosztowności, chyba że do incydentu doszło z powodu umyślnej winy lub niedbalstwa firmy przewozowej np. braku zabezpieczenia wagonów sypialnych przed wtargnięciem osób trzecich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!