Aż 150 tys. złotych dla młodego rolnika. Ostatnie dni na złożenie wniosku!

Tylko do 30 maja 2022 roku młodzi rolnicy mogą ubiegać się o solidną premię na rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia gospodarstwa rolnego. Pomoc jest bezzwrotna i może sięgnąć nawet 150 tysięcy złotych.

Aż 150 tys. złotych dla młodego rolnika. Ostatnie dni na złożenie wniosku!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 maja 2022

Do kiedy premia dla młodych rolników? 

Wprawdzie termin naboru wniosków o pomoc dla młodych rolników upływa 29 maja, ale ponieważ ten dzień przypada w niedzielę, dlatego niezbędne dokumenty można skompletować i dostarczyć do poniedziałku, 30 maja 2022 roku.

Gdzie składać wnioski o premię dla młodych rolników?

Wnioski o bezzwrotną premię dla młodych rolników można składać w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Ważne, by były to oddziały właściwe geograficznie dla miejsca położenia gospodarstwa, które ma prowadzić młody rolnik.

60 tysięcy złotych na małe gospodarstwo. Zastrzyk finansowy dla rolników60 tysięcy złotych na małe gospodarstwo. Zastrzyk finansowy dla rolnikówMikołaj Frączak


Jak złożyć wniosek o premię dla młodego rolnika? 

Wniosek o pomoc dla młodego rolnika rozpoczynającego samodzielne gospodarowanie można składać zarówno osobiście, jak również przesłać za pośrednictwem przesyłki rejestrowanej w Poczcie Polskiej. Jest również trzecia, najwygodniejsza możliwość złożenia dokumentów – droga elektroniczna poprzez internetową skrzynkę podawczą ePUAP. 

Kto może liczyć na premię dla młodego rolnika?

Zgodnie z zasadami tej pomocy, o bezzwrotne wsparcie mogą ubiegać się osoby, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły jeszcze 40. roku życia. Po drugie, muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje lub zobowiązać się, że uzupełnią je w ciągu 36 miesięcy, licząc do dnia przesłania decyzji o przyznaniu takiej premii. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dodaje także, że„starający się o to wsparcie powinni mieć gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 hektara – jednak mogą być jego właścicielami nie dłużej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku. Młody rolnik musi również posiadać lub utworzyć, najpóźniej w ciągu 9 miesięcy od otrzymania decyzji o przyznaniu pomocy, gospodarstwo o wielkości ekonomicznej mieszczącej się w przedziale od 13 tys. euro do 150 tys. euro.”

Jak wysoka premia dla młodych rolników? 

Na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania, wymienione osoby mogą otrzymać 150 tysięcy złotych. Kwota ta nie jest jednak wypłacana w całości. Najpierw beneficjent pomocy otrzymuje pierwszą ratę w wysokości 120 tysięcy złotych po spełnieniu wskazanych warunków. Druga rata – 30 tysięcy złotych, zostanie przelana po realizacji biznesplanu. 

Otrzymane środki powinny być przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych” – zaznacza ARiMR. Z tej puli, 70 procent musi być zainwestowane w środki trwałe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!