60 tysięcy złotych na małe gospodarstwo. Zastrzyk finansowy dla rolników

W oddziałach regionalnych ARiMR ruszyły nabory wniosków od właścicieli małych gospodarstw. Cel – wsparcie na modernizację w formie 60 tysięcy złotych bezzwrotnej premii finansowej. Jak zdobyć pieniądze?

60 tysięcy złotych na małe gospodarstwo. Zastrzyk finansowy dla rolników
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 maja 2022

Pieniądze na modernizację małych gospodarstw

Wsparcie, o którym mowa, to pieniądze z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Właściciele małych gospodarstw rolnych mogą się o nie starać do 14 lipca 2022 roku. 

Warunkiem uzyskania bezzwrotnej premii jest posiadanie gospodarstwa rolnego o powierzchni minimum 1 hektara użytków rolnych lub nieruchomości, która jest wykorzystywana do produkcji w zakresie działów specjalnych. Kolejny warunek dotyczy wielkości ekonomicznej gospodarstwa, która nie może przekraczać poziomu 13 tysięcy euro.

Jak zdobyć 60 tys. na gospodarstwo?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że osoby, które chcą ubiegać się o takie wsparcie, mogą być ubezpieczone zarówno w KRUS-ie, jak również w ZUS-ie. Co istotne, jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej lub pracy na etacie nie jest żadną barierą dla uzyskania premii. 

Niemniej, trzeba zwrócić uwagę, by minimum 25% dochodów lub przychodów osiąganych przez potencjalnego beneficjenta pochodziło z działalności rolniczej. 

Pieniądze do wzięcia. Rolnicy znów zyskują czas na formalnościPieniądze do wzięcia. Rolnicy znów zyskują czas na formalnościMikołaj Frączak

Kto nie dostanie premii na modernizację gospodarstwa?

O pomoc nie mogą ubiegać się rolnicy, którzy skorzystali z niektórych innych mechanizmów. ARiMR wymienia tutaj następujące programy: „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2007-2013, a także „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020.

Jak wypłacana jest premia na modernizację małych gospodarstw

Zgodnie z regulacjami na restrukturyzację małych gospodarstw można otrzymać 60 tysięcy złotych. Suma ta nie jest jednak wypłacana w całości. Najpierw rolnik otrzymuje 80% po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy. Resztę, tj. 20% ARiMR przeleje po poprawnej realizacji biznesplanu. 

Na co należy wydać premię na modernizację gospodarstwa?

Otrzymaną pomoc należy w całości wydać na prowadzoną działalność w gospodarstwie lub na przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 80% całości kwoty musi trafić na środki trwałe, czyli np. na maszyny rolnicze, urządzenia, budowę lub remont budynków. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!