60 tysięcy złotych na małe gospodarstwo. Zastrzyk finansowy dla rolników

W oddziałach regionalnych ARiMR ruszyły nabory wniosków od właścicieli małych gospodarstw. Cel – wsparcie na modernizację w formie 60 tysięcy złotych bezzwrotnej premii finansowej. Jak zdobyć pieniądze?

60 tysięcy złotych na małe gospodarstwo. Zastrzyk finansowy dla rolników
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 maja 2022

Pieniądze na modernizację małych gospodarstw

Wsparcie, o którym mowa, to pieniądze z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Właściciele małych gospodarstw rolnych mogą się o nie starać do 14 lipca 2022 roku. 

Warunkiem uzyskania bezzwrotnej premii jest posiadanie gospodarstwa rolnego o powierzchni minimum 1 hektara użytków rolnych lub nieruchomości, która jest wykorzystywana do produkcji w zakresie działów specjalnych. Kolejny warunek dotyczy wielkości ekonomicznej gospodarstwa, która nie może przekraczać poziomu 13 tysięcy euro.

Jak zdobyć 60 tys. na gospodarstwo?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że osoby, które chcą ubiegać się o takie wsparcie, mogą być ubezpieczone zarówno w KRUS-ie, jak również w ZUS-ie. Co istotne, jednoczesne prowadzenie działalności gospodarczej lub pracy na etacie nie jest żadną barierą dla uzyskania premii. 

Niemniej, trzeba zwrócić uwagę, by minimum 25% dochodów lub przychodów osiąganych przez potencjalnego beneficjenta pochodziło z działalności rolniczej. 

Pieniądze do wzięcia. Rolnicy znów zyskują czas na formalnościPieniądze do wzięcia. Rolnicy znów zyskują czas na formalnościMikołaj Frączak

Kto nie dostanie premii na modernizację gospodarstwa?

O pomoc nie mogą ubiegać się rolnicy, którzy skorzystali z niektórych innych mechanizmów. ARiMR wymienia tutaj następujące programy: „Ułatwianie startu młodym rolnikom”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętych PROW 2007-2013, a także „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020.

Jak wypłacana jest premia na modernizację małych gospodarstw

Zgodnie z regulacjami na restrukturyzację małych gospodarstw można otrzymać 60 tysięcy złotych. Suma ta nie jest jednak wypłacana w całości. Najpierw rolnik otrzymuje 80% po spełnieniu warunków określonych w decyzji o przyznaniu pomocy. Resztę, tj. 20% ARiMR przeleje po poprawnej realizacji biznesplanu. 

Na co należy wydać premię na modernizację gospodarstwa?

Otrzymaną pomoc należy w całości wydać na prowadzoną działalność w gospodarstwie lub na przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 80% całości kwoty musi trafić na środki trwałe, czyli np. na maszyny rolnicze, urządzenia, budowę lub remont budynków. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!
firma

Odkryj nowinki ze świata technologicznego!

Postęp technologiczny pędzi niezwykle szybko, co powoduje niemałe komplikacje. Trudno jest bowiem podążać za wszystkimi przemianami w tej dziedzinie. Niemniej jednak nie da się zaprzeczyć, że...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!