Przez dwa lata 1300 zł miesięcznie. Za nic! Skorzystają tysiące Polaków

Ten eksperyment budzi emocje. Od 5 do 31 tysięcy osób ma przez dwa lata dostawać co miesiąc przelew na… 1300 złotych. Absolutnie za nic. Chodzi o eksperyment, w którym ekonomiści chcą zweryfikować, czy znany z niektórych krajów „bezwarunkowy dochód podstawowy” ma rację bytu w Polsce i jakie może przynieść efekty.

Przez dwa lata 1300 zł miesięcznie. Za nic! Skorzystają tysiące Polaków
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 maja 2022

Co to jest bezwarunkowy dochód podstawowy?

BDP, czyli bezwarunkowy dochód podstawowy to model finansów publicznych, który zakłada, że każdy obywatel, niezależnie od tego, czy pracuje, czy nie, czy jest biedny, czy zamożny, otrzymuje od państwa określoną w ustawie sumę. Tak po prostu. Za nic. Jego podstawowym założeniem jest zapewnienie możliwości minimalnej egzystencji. Patrząc głębiej, idea opiera się na zapewnieniu, że każdy członek danej społeczności może mieć pieniężny udział w całkowitym dochodzie społeczeństwa.

Część ekonomistów upatruje w bezwarunkowym dochodzie podstawowym rozwiązanie problemów związanych z przyszłymi efektami robotyzacji i automatyzacji produkcji. 

Spirala płacowo-inflacyjna. Co to takiego?Spirala płacowo-inflacyjna. Co to takiego?Mikołaj Frączak

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce

Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce to na razie eksperyment, który ma zostać przeprowadzony w części województwa warmińsko-mazurskiego. Ma z niego skorzystać od 5000 do 31.000 Polaków, którzy przez okres dwóch lat będą otrzymywali 1.300 złotych BDP. 

Pieniądze za nic – o co chodzi w eksperymencie

Tego typu eksperyment to najprostsza droga do tego, by sprawdzić, na co wydają pieniądze osoby, które otrzymują tego rodzaju bezwarunkowe wsparcie. Dziś trudno oszacować jaki procent beneficjentów zainwestuje te środki w naukę, własny biznes, ile osób odłoży je na lokatę, a ile po prostu wyda na produkty i usługi. 

Efekty tego typu dwuletniego eksperymentu mogą być bardzo cenne w debacie nad wprowadzeniem BDP w Polsce. Pamiętajmy jednak, że mamy tutaj do czynienia z rodzajem badania, a nie przygotowaniami do wprowadzenia takiego rozwiązania w skali całego kraju. 

Bezwarunkowy dochód podstawowy na świecie

Jak się okazuje BDP funkcjonował lub nadal funkcjonuje w różnych krajach świata i w różnych systemach ekonomicznych. Zaawansowane badania nad tym rozwiązaniem pod nazwą Basic Income Guarantee (BIG) przeprowadzono w latach sześćdziesiątych w USA w warunkach inflacji spowodowanej wysokimi cenami zboża. Jednym ze zwolenników był m.in. Martin Luther King. 

Z kolei w ZSRR działało rozwiązanie pod nazwą „gwarantowanego minimum socjalnego”.

Pierwsze podobne rozwiązania pojawiły się w krajach anglosaskich na początku 20 wieku, gdzie analogiczne rozwiązanie działało pod nazwą Social Credit. Obecnie na świecie BDP pojawia się także pod nazwą „dywidendy narodowej”, czy „wynagrodzenia obywatelskiego”. 

Źródło: media

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!