Kasy rejestrujące na myjni samochodowej? Tak, ale jeszcze nie teraz

Kasy rejestrujące na myjniach samochodowych, także tych samoobsługowych będą obowiązywały od 1 października 2022 roku, a nie od 1 lipca, jak pierwotnie przewidywały przepisy. Jak tłumaczy resort finansów odroczenie tego terminu nie wyklucza możliwości wcześniejszego dostosowania myjni do nowych przepisów. Czy myjnie będą musiały wstawiać paragony?

Kasy rejestrujące na myjni samochodowej? Tak, ale jeszcze nie teraz
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 maja 2022

Od kiedy kasy fiskalne na myjni samochodowej?

W rozporządzeniu Ministra Finansów z 22.12.2021 roku ws. zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wprowadzono obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. Pierwotnie nowy nakaz miał obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. Resort finansów zdecydował jednak, o przesunięciu tego terminu na 1 października 2022 roku. 

MF: Jest oficjalna aplikacja do e-FakturMF: Jest oficjalna aplikacja do e-FakturMikołaj Frączak

Opóźnienia we wprowadzaniu kas fiskalnych

Jak tłumaczy ministerstwo finansów, właściciele myjni raportowali, że pojawiły się w ostatnim czasie trudności z instalacją tego typu urządzeń. Kłopoty wynikają m.in. z zerwanymi łańcuchowi dostaw. Te apele spotkały się ze zrozumieniem po stronie ministra, który zdecydował przesunąć pierwotny termin o pełny kwartał. 

Dajemy tym samym przedsiębiorcom dodatkowy czas na zakup i instalację urządzeń fiskalnych przed 1 października 2022 r. Trwają prace legislacyjne nad zmianą rozporządzenia. Termin 1 października nie będzie dalej przedłużany”– czytamy w komunikacie MF.

Czy myjnie będą musiały wydawać paragony? 

Jak się okazuje obowiązek posiadania kasy rejestrującej w myjni samochodowej, nie będzie się wiązał z koniecznością drukowania paragonu fiskalnego. 

Taki stan rzeczy wynika z jednego z punktów przytoczonego rozporządzenia, zgodnie z którym kasa na myjni „może nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego”. Dane paragonu będą jednak musiały zostać pokazane na wyświetlaczu przez czas nie krótszy niż 30 sekund. 

Pewnym rozwiązaniem w tej sprawie może być zastosowanie tzw. paragonu elektronicznego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!