Miałeś kolizję drogową? Mogłeś paść ofiarą oszustów!

Bydgoska policja szuka kierowców pokrzywdzonych w ostatnim czasie w kolizjach drogowych. Jeżeli opisana niżej sytuacja jest podobna, do tej jaka spotkała Ciebie, skontaktuj się ze stróżami prawa. Uwaga, sprawa nie dotyczy jedynie Bydgoszczy, ale także innych miast!

Miałeś kolizję drogową? Mogłeś paść ofiarą oszustów!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 maja 2022

Seria oszustw na stłuczkę?

Mundurowi zajmujący się przestępczością gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy prowadzą pod nadzorem toruńskiej prokuratury śledztwo w sprawie serii oszustw oraz wyłudzeń pieniędzy z towarzystw ubezpieczeniowych oraz od innych kierowców!

Jak informuje policja, podejrzani działali w bardzo bezczelny sposób, doprowadzając celowo do kolizji drogowych. 

Swoich ofiar szukali głównie wieczorem lub w nocy, jeżdżąc trasami dwupasmowymi. W zależności od rodzaju pojazdu jakim się poruszała, zajmowali pozycję w tzw. martwym polu widzenia i oczekiwali na zmianę pasa ruchu przez kierowcę, za którym jechali.  Następnie gwałtownie przyśpieszali ustawiając swój pojazd w taki sposób, aby kierowca zmieniając pas ruchu, nie widząc ich w lusterku, po zjechaniu doprowadzał do stłuczki. Sprawcy wykonując ten manewr, chwilowo gasili również światła w swoim aucie, stając się tym samym, praktycznie niewidoczni na drodze dla potencjalnej »ofiar- relacjonuje kujawsko-pomorska policja.

Ubezpieczyciele wypłacili w 2021 roku 41,4 mld zł odszkodowań i świadczeńUbezpieczyciele wypłacili w 2021 roku 41,4 mld zł odszkodowań i świadczeńMartyna Kowalska

Zapis z kamerki dowodem w przypadku kolizji

Na każdy scenariusz oszuści byli doskonale przygotowani. Po zatrzymaniu pojazdów na poboczu pokazywali wideo z kamerki swojego auta. Tym samym w ocenie śledczych wzbudzali w ofierze przekonanie o winie. Proponowali jednocześnie by nie wzywać policji i „dogadać się” na miejscu. 

Rzekomi sprawcy, przekonani o swojej winie, nie chcieli w większości tracić ubezpieczeniowych zniżek oraz płacić mandatów za spowodowanie kolizji. Godzili się więc na… pokrycie naprawy z własnej kieszeni. Najczęściej wypłacali pieniądze z bankomatu lub przekazywali je za pomocą przelewu na konto. Seria kilku takich kolizji jednego wieczoru wystarczała na uzbieranie przez oszustów nawet kilkunastu tysięcy złotych (!). 

Oszustwa na stłuczkę

Policja jest przekonana, że liczba osób poszkodowanych w tym procederze może być znacznie wyższa od tej, jaką dotąd udało się ustalić śledczym. Stąd apel o zgłaszanie się osób, które od maja 2021 r. do 10 kwietnia 2022 r. brały udział w kolizji drogowej na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Warszawy, Gdańska, Łodzi, a także w okolicach tych miast, w okolicznościach mogących wskazywać na podobny sposób działania sprawców” – czytamy w komunikacie policjantów z województwa kujawsko-pomorskiego.

Zarzuty za oszustwa na stłuczkę

Do tej pory, w tej sprawie zarzuty usłyszało dwóch mężczyzn. Jeden z nich jest mieszkańcem Bydgoszczy, drugi gminy Wielka Wieś.

Zgłoszenia od osób poszkodowanych można zgłaszać mailowo na adres [email protected] lub telefonicznie: +48 510 242 879 w godz. 7.30-15.30. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!