Jak ograniczyć ryzyko potrącenia dzikiej zwierzyny? Policja wymienia 5 zasad

Niestety, zderzenia z dziką zwierzyną czasem nie da się uniknąć. Tego typu wypadki często kończą się poważnymi konsekwencjami, także dla zdrowia i życia kierowcy, lub pasażerów. Policja wymienia 5 zasad, których zastosowanie może znacząco ograniczyć ryzyko takiego zdarzenia. 

Jak ograniczyć ryzyko potrącenia dzikiej zwierzyny? Policja wymienia 5 zasad
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 maja 2022

Niebezpieczne zderzenie z dziką zwierzyną

Kierowcy, którzy doświadczyli wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, często mówią, że nie byli w stanie zrobić niczego, by uniknąć zderzenia. To prawda. Nawet jeśli przestrzegamy przepisów i jedziemy ostrożnie, nie jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować w sytuacji, w której sarna, łoś, czy jeleń nagle wbiegną na jezdnię, tuż przed maską samochodu. 

Przekonał się o tym niedawno kierowca volvo, który podróżował drogą wojewódzką 812 w Kaplonosach-Kolonii w województwie lubelskim. W tym przypadku, tuż przed jadący samochód wybiegł łoś. Jak relacjonuje policja, zwierzę po zderzeniu uciekło do lasu. Auto zostało poważnie uszkodzone, a kierowca trafił do szpitala. 

Drogówka zna niestety i takie przypadki, w których podobne wypadki kończyły się śmiercią kierowcy lub pasażera. 

Zderzenie samochodu z dzikim zwierzęciem.Zderzenie samochodu z dzikim zwierzęciem.Mikołaj Frączak

Jak uniknąć zderzenia z dzikim zwierzęciem? 

Policja apeluje o szczególną ostrożność, szczególnie na terenach leśnych oraz kiedy podróżujemy wśród odsłoniętych pól. W takich sytuacjach często liczą się ułamki sekund. Lubelscy mundurowi przekazali właśnie pięć rad, które mogą pomóc zminimalizować ryzyko takiego zdarzenia.

Po pierwsze, należy pamiętać, że do podobnych wypadków najczęściej dochodzi o zmierzchu oraz o świcie. To właśnie wtedy leśna zwierzyna jest szczególnie aktywna. 

Po drugie, należy bardzo uważnie obserwować pobocze. Po trzecie, warto pamiętać, że zwierzęta, które oślepimy światłami (szczególnie długimi), często zatrzymuje się na jezdni w bezruchu. W takim wypadku, konieczne jest użycie kolejnego bodźca – sygnału dźwiękowego. 

Czwarta zasada mówi o „prawie serii”. Jeśli zobaczymy jedno zwierzę, musimy być przygotowani, że za nim mogą podążać kolejne. Większość leśnych zwierząt żyje w stadach.

Piąta i ostatnia rada odnosi się do zwracania uwagi na znaki drogowe i stosowania się do ograniczeń prędkości. Będąc świadomym zagrożeń i jadąc nieco wolniej, mamy szansę na odpowiednią i skuteczną reakację.

Co zrobić jeśli potrącimy dzikie zwierzę? 

Policja radzi, by w sytuacji w której zderzymy się z dzikim zwierzęciem, zabezpieczyć miejsce wypadku. Włączamy światła awaryjne oraz wystawiamy trójkąt ostrzegawczy. W kolejnym kroku wzywamy policję oraz informujemy o okolicznościach zdarzenia. Jednocześnie, w miarę precyzyjnie podajemy miejsce, w którym do niego doszło. Warto wiedzieć, że zbliżanie się do rannego zwierzęcia, może być bardzo niebezpieczne. Może być ono agresywne wobec człowieka, a nawet zaatakować go. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.