Sharing telewizyjny – oszustwo, za które można trafić za kratki

Nawet trzy lata w więzieniu może spędzić 58-letni mieszkaniec Warszawy, który za pośrednictwem internetu udostępniał programy płatnej telewizji. Robił to przy użyciu specjalnie przystosowanego dekodera.

Sharing telewizyjny – oszustwo, za które można trafić za kratki
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 maja 2022

Na czym polega sharing telewizyjny?

Jak wyjaśnia Komenda Stołeczna Policji, przestępstwo związane z. „sharingiem telewizyjnym”, „polega na nielegalnym rozdzieleniu uprawnień karty abonenckiej i udostępnieniu tych uprawnień osobom do tego nieuprawnionym przy użyciu urządzeń niedozwolonych, za pośrednictwem Internetu. Jest to proceder pozwalający na odbiór kanałów telewizji satelitarnej w czasie rzeczywistym, w wyniku bezprawnego uzyskania uprawnień przysługującym klientom nadawców telewizyjnych”.

Warto pamiętać, że oprócz osoby, która udostępnia nielegalnie treści płatnej telewizji, po drugiej stronie procederu jest także biorca, który również nielegalnie odbiera kanały. W tej sytuacji także i on popełnia przestępstwo!

Jaka kara za podszywanie się pod inną osobę w internecie?Jaka kara za podszywanie się pod inną osobę w internecie?Anna Malinowska

Sharing telewizyjny to przestępstwo

Policjanci z Wydziału ds. Walki z Cyberprzestępczością we współpracy z mundurowymi zajmującymi się przestępczością gospodarczą oraz korupcją rozpracowali działania 58-latka, który parał się właśnie sharingiem telewizyjnym. W trakcie przeszukania mieszkania policja zabezpieczyła specjalne dostosowany dekoder, karty platformy cyfrowej, komórkę, a także… dane IP oraz adresy użytkowników, którzy nielegalnie odbierali programy udostępnione przez wspomnianego mężczyznę. Teraz również i oni muszą się liczyć z konsekwencjami prawnymi swojego działania. 

Łącznie na serwerze mundurowi ustalili konta należące do 99 użytkowników nielegalnego systemu. W chwili przeszukania udało się określić także 24 tzw. aktywnych użytkowników.

Policja ustaliła, że mężczyzna pobierał od swoich „klientów” opłaty za dostęp do nielegalnej telewizji cyfrowej. Nic nie działo się więc za darmo. Na procederze tracił za to prawowity dostawca usług, czyli platforma płatnej telewizji cyfrowej.

Czy sharing telewizyjny łatwo zdemaskować?

W tym przypadku, w mieszkaniu należącym do mężczyzny, policja ujawniła dekoder oraz telefon komórkowy, który służył do kontaktu z odbiorcami płatnej telewizji. Co ciekawe, jeszcze w trakcie działań policji, na telefon komórkowy, który należał do 58-latka zaczęły przychodzić wiadomości z pytaniem o przyczyny przerwania nadawania sygnału. W komunikatorze odnaleziono także wątku rozmów na temat terminowych płatności.

Kara za sharing TV

Jak informuje Komenda Stołeczna Policji „Na podstawie zebranego w sprawie materiału północnoprascy funkcjonariusze przedstawili 58-latkowi zarzut, który dotyczy dzielenia i rozpowszechniania sygnału płatnej platformy telewizyjnej innym osobom bez uprzedniego upoważnienia usługodawcy, przy użyciu specjalnie przystosowanego i zaprojektowanego dekodera w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 3”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.