Udział w oszustwie „na policjanta” – jaka kara?

Oszustwa „na wnuczka”, „na pracownika opieki społecznej”, „na policjanta” od kilku lat są prawdziwą plagą. Jak się jednak okazuje, coraz więcej przestępców stosujących takie metody trafia w ręce mundurowych. Przekonał się o tym 24-latek, który brał udział w nielegalnych działaniach jako kurier.

Udział w oszustwie „na policjanta” – jaka kara?
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 maja 2022

Metoda „na policjanta” i udział kuriera

Mundurowi z Przeworska (Podkarpackie) zatrzymali 24-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o udział w oszustwie „na policjanta”. Mężczyzna jednak wcale nie przebierał się za funkcjonariusza. Zatrudnił się jako kurier. Jego zadaniem było odebranie pieniędzy od jednej z seniorek. Narracja oszustów skutecznie skłoniła kobietę do przekazania mu 40 tysięcy złotych, potrzebnych do polubownego „załatwienia” sprawy wypadku drogowego jej siostrzenicy. 

W tym przypadku kobieta dała się nabrać i przekazała znaczną sumę pieniędzy. Sprawa trafiła na policję. Jak się jednak okazało, w tym przypadku ustalenie tożsamości odbierającego pieniądze nie było bardzo trudne. W ręce stróżów prawa dość szybko wpadł wspomniany kurier. 

Jaka kara za podszywanie się pod inną osobę w internecie?Jaka kara za podszywanie się pod inną osobę w internecie?Anna Malinowska

Oszustwa na niekorzyść seniorów

Choć często zdarza się, że oszustwa na niekorzyść seniorów bywają trudno wykrywalne, w tym przypadku było inaczej. Jak relacjonuje podkarpacka policja - „Funkcjonariusze pracujący nad tą sprawą gromadzili materiał dowodowy, sprawdzali każdy trop, który mógłby pomóc w ustaleniu sprawcy. W toku prowadzonych czynności ustalili, że mężczyzna, który odebrał pieniądze od seniorki, mógł poruszać się bmw. Policjanci z wydziału kryminalnego z Przeworska dotarli do właściciela auta  i potwierdzili, że to on był kurierem. 18 maja br., został zatrzymany. Okazał się nim 24-letni mieszkaniec powiatu łańcuckiego".

Szukał pracy kuriera. Współpracował z oszustami

Jak wyjaśnił mężczyzna, w czasie poszukiwań pracy natknął się na ogłoszenie pracy „kuriera”. Jego zadanie miało polegać na odbiorze przesyłek od konkretnych osób. Mężczyzna rozpoczął współpracę z oszustami. Wiadomo już, że to on odebrał pieniądze od wspomnianej seniorki. 

Jaka kara za udział w oszustwie „na policjanta”?

Pracujący dla oszustów „kurier” już usłyszał zarzuty. Grozi mu kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!