Plaga pożarów lasów w Polsce. Straż przedstawiła liczby

Trzy razy więcej pożarów lasów wybuchło od stycznia do połowy maja 2022 roku w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – informuje Państwowa Straż Pożarna. Tylko do 16 maja w tego typu zdarzeniach strażacy musieli interweniować 3026 razy – wynika z oficjalnych statystyk.

Plaga pożarów lasów w Polsce. Straż przedstawiła liczby
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 maja 2022

Plaga pożarów lasów

Od 1 stycznia do 16 maja 2022 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała w statystykach 3026 pożary lasów. To ponad trzy razy więcej, w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku, kiedy doszło do 913 takich zdarzeń. 

Jak dotąd w 2022 roku, w wyniku pożarów lasów trzy osoby straciły życie, a osiem odniosło obrażenia. 

Jak sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego w lasach?Jak sprawdzić stopień zagrożenia pożarowego w lasach?Mikołaj Frączak

Gdzie najwięcej pożarów?

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna najwięcej pożarów lasów miało miejsce w województwie mazowieckim – aż 697. Na drugim miejscu znalazło się woj. łódzkie z 272 przypadkami, wielkopolskie (256), świętokrzyskie (222) oraz lubuskie (219). 

Powody pożarów lasów w 2022 roku

Wśród głównych powodów pożarów lasów w 2022 roku wymienia się suchą i słoneczną pogodę. Tylko w maju doszło do 973 pożarów. To więcej niż w całym okresie styczeń-maj w roku ubiegłym! 

Strażacy wśród przyczyn pożarów obszarów leśnych wymieniają m.in. ogniska rozpalane na terenie lasu lub w bezpośrednim sąsiedztwie, niedopałki papierosów, niedogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów, przerzuty pożarów traw i nieużytków, iskry z pojazdów szynowych, a także umyślne podpalenia. 

Kiedy dostaniesz mandat za palenie ogniska w ogrodzie?Kiedy dostaniesz mandat za palenie ogniska w ogrodzie?Martyna Kowalska

Gaszenie pożarów w lasach

PSP wyliczyła, że średni czas interwencji strażaków w czasie pożarów lasów wyniósł 102 minuty. W wymienionych akcjach zużyto 37 milionów litrów wody. Straty pożarowe w lasach w 2022 roku przekroczyły już poziom 26 milionów złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!