Kiedy dostaniesz mandat za palenie ogniska w ogrodzie?

Cieplejsze dni i dłuższe wieczory zachęcają do przeróżnych aktywności na świeżym powietrzu. Spotkania towarzyskie przy ognisku są całkiem przyjemne, jednak w niektórych sytuacjach mogą zakończyć się mandatem – także na własnej posesji. Kiedy rozpalając ognisko możemy wejść w konflikt z prawem?

Kiedy dostaniesz mandat za palenie ogniska w ogrodzie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 maja 2020

Kiedy rozpalenie ogniska będzie wykroczeniem

Jak się okazuje, rozpalenie ogniska, nawet na własnej działce może być brzemienne w skutkach. Nadmiar gałęzi czy suchych liści zgodnie z prawem powinno się kompostować, a nie spalać. Często prawo lokalne jasno określa, czy rozpalając ognisko z gałęzi łamiemy przepisy (tak często jest w dużych miastach). Rozpalając ogień na działce czy podwórku możemy złamać artykuł 145 Kodeksu wykroczeń stosowany w przypadku „zanieczyszczania lub zaśmiecania miejsc dostępnych dla publiczności”. Przesada? Niekoniecznie. Dla stróżów prawa interpretacja tego zapisu jest bardzo szeroka. Nie mamy kontroli nad dymem i unoszącym się popiołem. Jeśli z wiatrem przedostają się one na sąsiednie działki, place, ulice i inne miejsca publiczne – efekt jest ten sam.

Zresztą o zakłócaniu korzystania z nieruchomości sąsiednich mówi także artykuł 144 Kodeksu wykroczeń. Zatem rozpalając ognisko, możemy złamać aż dwa przepisy. W najlepszym razie grozi nam za to mandat do 500 złotych. Jeżeli go nie przyjmiemy, sprawa trafi do sądu, a ognisko na własnej posesji może nas kosztować wielokrotnie więcej.

CZYTAJ TEŻCzy można grillować na balkonie? Czy grillowanie w parku lub na plaży jest dozwolone?

Kiedy można rozpalić ognisko?

Nie popadajmy jednak w przesadę. Skoro wolno nam rozpalić grilla, dlaczego nie rozpalić ogniska? Pieczone kiełbaski czy ziemniaki smakują wybornie! Tego prawo nam nie zakazuje, ale musimy spełnić przy tym określone wymogi. Nie stanie się nic złego, jeśli przygotujemy ognisko z drewna opałowego. Zazwyczaj to drewno o niskiej wilgotności do 30 proc. Sprawdza się też dodanie drewna kominkowego. Ważne jest w tym wszystkim, by nasze ognisko generowało jak najmniej uciążliwego dla otoczenia i atmosfery dymu.

Drewno na ogniska kupimy w marketach budowlanych, sklepach ogrodniczych lub co oczywiste — w składzie opału. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zrobić to z dala od budynków, wiat ogrodowych, małej architektury oraz granicy działki. Palenisko powinno być zabezpieczone wokół kamieniami lub elementami betonowymi. Dobrze jest mieć w pobliżu wiadro z wodą lub podpięty do kranu wąż ogrodowy.

CZYTAJ TEŻJaki preparat do dezynfekcji jest skuteczny?

Ognisko a przepisy przeciwpożarowe

To jednak nie wszystko. Organizując ognisko powinniśmy pamiętać o przepisach przeciwpożarowych uregulowanych m.in. w stosownym rozporządzeniu MSWiA z 2010 roku. Warto się z nim zapoznać, bowiem może się okazać, że zgodnie z prawem na naszej działce nie mamy możliwości „legalnego” rozpalenia ogniska.

Bez względu na to, czy rozpalamy je na własnej działce, w ogrodzie czy na podwórku, złamiemy prawo, jeśli miejsce to znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu. To poważne ograniczenie wzmocnione jest innym przepisem, który mówi, że nie możemy rozpalić ogniska w odległości mniejszej niż 4 metry od granicy działki.

W przypadki gospodarstw wiejskich istotny jest zakaz rozpalania ogniska w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca, gdzie występują palne płody rolne, czyli np. siano, skład zboża itd. W sposób oczywisty, ognisko nie może być rozpalane w miejscu, w którym składowane są materiały bądź substancje palne.

CZYTAJ TEŻ Galerie handlowe otwierają się 4 maja — co musisz wiedzieć

Co zrobić z gałęziami czy liśćmi?

Jak napisaliśmy wcześniej – ognisko nie jest dobrym pomysłem na pozbycie się gałęzi czy liści, które pozostały nam po wiosennych porządkach. Wiele gmin przeprowadziło już w tym zakresie kampanie informacyjne dotyczące zbiórki odpadów. Gałęzie i liście powinny zostać skompostowane. Zbiórką tego typu odpadów zajmują się firmy współpracujące z danym samorządem – miastem lub gminą.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!