Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF.

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 maja 2022

Przedłużenie rozliczenia CIT – kogo dotyczy?

Wydłużenie terminu na rozliczenie podatku CIT za 2021 roku dotyczy wszystkich podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Zmianą tą objęci są także podatnicy opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek. To oznacza, że przedsiębiorstwa mają więcej czasu na rozliczenie z fiskusem i przygotowanie odpowiednich dokumentów.

CIT 2021 w praktyce

Zgodnie z rozporządzeniem, do 30 czerwca 2022 roku przedłużono terminy na złożenie zeznania o wysokości dochodu lub poniesionej straty i zapłatę podatku (CIT-8; CIT-8AB). Również do tego terminu należy złożyć deklarację o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (CIT-8E). 

Wydłużony termin dotyczy także tych, którzy mają obowiązek wykazać przychody, koszty oraz dochody z przekształcenia w zeznaniu składanym przez podatników ryczałtu od dochodów spółek. 

Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Mikrorachunek podatkowy – kto musi go mieć, jak poznać jego numer?Anna Malinowska


Co to jest CIT

Skrót CIT pochodzi z języka angielskiego i jest rozwinięciem terminu Corporate Income Tax. W Polsce zamiennie stosuje się ustawowe określenie – podatek dochodowy od osób prawnych. W istocie jest to podatek od dochodów spółek. Jest to rodzaj podatku bezpośredniego, który obciąża dochody uzyskiwane przez osoby prawne. 

Historia CIT w Polsce sięga początków transformacji ustrojowej na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Pierwszy raz ten podatek wprowadziła ustawa z 31 stycznia 1989 roku. Pierwotne przepisy zostały zmodyfikowane trzy lata później. Co ciekawe ustawa z 15 lutego 1992 roku. Co ciekawe ustawa ta, z pewnymi zmianami obowiązuje już 30 lat!

Zapisy ustawy na poziomie szczegółów precyzują liczne rozporządzenia Ministra Finansów, które regulują podatek CIT i normalizują tę kwestię.

Wśród podmiotów zwolnionych mocą prawa z CIT są m.in. Skarb Państwa, NBP, ARiMR, ZUS, NFOŚiGW, gminy w zakresie dochodów własnych, organizacje religijne i in. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!