13. i 14. emerytura także dla rolników

Rolnicy także mogą liczyć w tym roku na 13. i 14. emeryturę zapowiedział premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Niebawem w życie wchodzą także rozwiązania dla rolników na emeryturze, którzy nadal będą chcieli pracować.

13. i 14. emerytura także dla rolników
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 maja 2022

Czy rolnicy dostaną 13. i 14. emeryturę?

Wiele na to wskazuje, że w tym roku 13. i 14. emerytura będzie wypłacona także dla rolników ubezpieczonych w KRUS. Takie rozwiązanie zostanie według wicepremiera i ministra rolnictwa wprowadzone „niebawem”. Rząd tłumaczy, ze dodatkowe świadczenia są jednym ze sposobów łagodzenia skutków galopującej inflacji. 

Między innymi z tego powodu 14. emerytura zostanie wypłacona już w sierpniu. Przypomnijmy, wypłata „trzynastek”, miała miejsce w kwietniu. 

Kiedy 14. emerytura 2022?Kiedy 14. emerytura 2022?Michał Górecki

Czy rolnik na emeryturze może pracować?

Rolnicy, którzy będą chcieli przejść na emeryturę, nie będą musieli pozbywać się swojego gospodarstwa, np. przepisując je na dzieci lub oddając w dzierżawę. Od 1 lipca 2022 roku wchodzą w życie przepisy, które uprawniają ich do pobierania świadczeń emerytalnych oraz równoczesnej pracy w gospodarstwie. Więcej na ten temat pisaliśmy w Dzienniku Prawnym w tym artykule.

Emerytury rolnicze: Rząd szykuje zmianyEmerytury rolnicze: Rząd szykuje zmianyMichał Górecki

Dlaczego rolnicy na emeryturze nadal będą mogli pracować?

Szef resortu rolnictwa nazywa takie rozwiązanie „elementem sprawiedliwości dziejowej”. Chodzi bowiem o zrównanie rolników w prawach z innymi emerytami, którzy w ramach swojej pracy zawodowej nie byli związani z pracą na roli i byli ubezpieczeni w ZUS. 

To jeden z postulatów, który często przewijał się na linii rolnicy – rząd. Wielokrotnie zwracano uwagę, że przepisy emerytalne dla rolników są o wiele bardziej restrykcyjne, niż w przypadku pozostałych grup społecznych. Rolnicy podkreślali, że chcieliby mieć wybór, co dalej robić na emeryturze, bez obaw o złamanie surowego prawa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!