GUS potwierdza: mamy najwyższą inflację od 1998 roku
Inflacja w kwietniu 2022 roku wyniosła 12,4% licząc rok do roku – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdecydowanie mocniej drożały towary — aż o 13,1%. Nieco wolniej rosną ceny usług, jednak i w tym przypadku mamy do czynienia z dwucyfrowym odczytem (10,1%). To najgorszy wynik od… 1998 roku.
- Martyna Kowalska
- /
- 13 maja 2022
Najwyższa inflacja od 24 lat
W 1998 roku nie byliśmy ani w UE, ani w NATO. Na Polskich drogach dominowały jeszcze fiaty 126p, a internet był stosunkowo drogą usługą dla nielicznych. To właśnie wtedy, po raz ostatni inflacyjny licznik zatrzymał się na poziomie 12,4%. Niestety, właśnie „dobiliśmy” do tego samego poziomu, który ponad dwie dekady temu raportowany był przez GUS.
Podstawowa różnica polega jednak na tym, że wówczas mieliśmy do czynienia z trendem odwrotnym. Inflacja powoli, ale systematycznie mała, a ekonomiści licytowali się na podanie terminu, kiedy osiągnie ona wartość jednocyfrową. Obecnie jesteśmy w odmiennej sytuacji. Zdaniem makroekonomistów, szczyt inflacji jeszcze przed nami.
Co napędza inflację?
Sektorem gospodarki, w którym drożyzna jest szczególnie mocno widoczna jest transport. W tym segmencie odnotowano wzrost cen o 21,1%. Dynamiczny wzrost odnotowano także w obszarze kosztów mieszkania, w tym nośników energii 19,5%. Mocno drożeje także żywność wraz z napojami bezalkoholowymi – 12,7%
W najmniejszym stopniu bieżąca sytuacja dotknęła takie obszary jak odzież i obuwie – tu wzrost jedynie o 3,7% oraz szeroko rozumianą łączność 2,6%.
Jak kształtował się wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. w porównaniu z kwietniem 2021 r. sprawdzisz na naszej grafice.https://t.co/IFhRFp4EhX#GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja pic.twitter.com/gAIrAVzYpc
— GUS (@GUS_STAT) May 13, 2022
Będą kolejne podwyżki stóp?
W obecnej sytuacji trudno spodziewać się, że kwietniowa podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej była ostatnią w cyklu. W obliczu ciągle rosnącej inflacji i przyjętej strategii, można się spodziewać, że koszty kredytów nadal będą rosły. Pamiętajmy, że skutki podwyżek stóp widoczne są w danych makroekonomicznych z kilkunastomiesięcznym opóźnieniem.
Pomoc dla kredytobiorców? Rząd przyjął projekt ustawyMartyna Kowalska
Przyczyny inflacji 2022
Rząd wskazuje, że główną przyczyną obserwowanego wzrostu cen jest trwająca za naszą wschodnią granicą wojna. Pojawiło się nawet określenie „putinflacji”.
Ekonomiści precyzują jednak, że choć istotnie, niesprzyjająca sytuacja międzynarodowa odbija się na odczycie inflacji, to jednak nie jest ani jedynym, ani głównym czynnikiem takiego stanu rzeczy. Przypominają, że wzrost cen rozpoczął się już w ubiegłym roku. Zdaniem części ekspertów, seria podwyżek stóp procentowych była mocno spóźniona, a to może przełożyć się na obecne odczyty i spowolnienie efektywnej walki z drożyzną.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.