Pieniądze dla seniorów. Dziesiątki milionów złotych od państwa

Aż 38 mln złotych przeznaczono w tym roku na szeroko rozumianą aktywizację osób starszych. Pieniądze dla seniorów trafiły do 281 organizacji w ramach tegorocznej edycji programu „Aktywni plus”. 

Pieniądze dla seniorów. Dziesiątki milionów złotych od państwa
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 maja 2022

Program „Aktywni plus” – co to jest?

Głównym założeniem, jakie obowiązuje od początku programu „Aktywni plus”, jest zwiększenie uczestnictwa oraz obecności seniorów we wszystkich dziedzinach życia społecznego. 

Chodzi o stworzenie warunków pozwalających osobom starszym na większą aktywność społeczną, partycypację w życiu społeczeństwa, korzystanie z nowinek cyfrowych oraz szeroko rozumiane „przygotowanie do starości”.

Elementy programu „Aktywni +”

Wspomniane przed chwilą obszary są czterema głównymi elementami programu „Aktywni plus”. Przez zwiększenie „aktywności społecznej” – rozumiane jest wprowadzenie takich działań, które pozwolą seniorom na aktywności na polu wolontariatu, zainteresowań, pomocy innym – w tym mniej samodzielnym rówieśnikom. 

Z kolei działania na rzecz partycypacji społecznej dotyczą wzmocnienia samoorganizacji seniorów. To także większy wpływ na życie lokalnych środowisk. Warto wiedzieć, że w wielu gminach działają m.in. rady seniorów, które biorą udział w opiniowaniu np. uchwał rad miasta lub gminy. Wspierają także działalność organizacji pozarządowych w różnych inicjatywach. 

Walka z wykluczeniem cyfrowym seniorów

Innym wspomnianym obszarem jest walka z wykluczeniem cyfrowym. Działania wielu organizacji skupiają się na edukacji i nauce umiejętności obsługi nowoczesnych technologii np. smartfonu, tabletu, komputera itp. 

Srebrna gospodarka. Tak się zarabia na seniorachSrebrna gospodarka. Tak się zarabia na seniorachAnna Malinowska


Przygotowanie do starości – „Aktywni plus”

Przez „przygotowanie do starości” w ramach programu „Aktywni plus” rozumiane są działania, które polegają na wzmacnianiu trwałych relacji między pokoleniami. To także kształtowanie empatii oraz budowanie pozytywnego wizerunku osób starszych. Kładziony jest również nacisk na rzecz bezpieczeństwa seniorów. 

Ile pieniędzy na pomoc seniorom?

W 2022 roku w ramach programu „Aktywni plus” na lata 2021-2025 przeznaczono sumę 38 milionów złotych. Pieniądze trafią do 281 organizacji wyłonionych spośród 1,6 tysiąca ofert. Największa część z tej puli trafi na projekty zwiększające aktywność społeczną. W tym przypadku mowa o 174 projektach w całym kraju o łącznej wartości 22,3 mln złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!