Pomoc dla kredytobiorców? Rząd przyjął projekt ustawy

Jest projekt rozwiązań, które mają pomóc w spłacie kredytów hipotecznych w PLN. Szczegółowe założenia przedstawił we wtorek (10.05) premier Mateusz Morawiecki. Rząd zakłada m.in. odejście od wskaźnika WIBOR, co ma przełożyć się na niższe comiesięczne raty. 

Pomoc dla kredytobiorców? Rząd przyjął projekt ustawy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 maja 2022

Projekt ustawy wspierającej kredytobiorców

Rząd przedstawił projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych. Wśród zaproponowanych przez premiera rozwiązań znalazło się m.in. wyznaczenie zamiennika wskaźnika WIBOR, według którego obliczane są raty kredytów hipotecznych. 

Rada Ministrów proponuje również przepisy regulujące możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Zmiany czekają również, opisywany już w Dzienniku Prawnym Fundusz Wspierania Kredytobiorców (FWK).

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Kto może liczyć na pomoc?Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców? Kto może liczyć na pomoc?Mikołaj Frączak

Wakacje kredytowe w ustawie

Zgodnie z projektem, będzie istniała prawna możliwość zawieszenia spłaty kredyty na 4 miesiące bez dodatkowych odsetek. Taka możliwość będzie obowiązywała zarówno w 2022, jak i 2023 roku. Jak zauważono w rządowym przekazie,

daje to razem „2 x po 4 miesiące bez rat”. KPRM precyzuje, że mówimy w tym wypadku wyłącznie o kredytach w złotych. 

Co zamiast WIBOR-u?

WIBOR ma zostać zastąpiony przez zupełnie nowy wskaźnik, który pozwoli na spadek wysokości rat kredytów hipotecznych w PLN. Taka zmiana pozwoli na pozostawienie na kontach kredytobiorców dodatkowych środków. Rząd wylicza, że mowa tutaj o łącznej kwocie około miliarda złotych rocznie, począwszy od 2023 roku. 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców po nowemu

Ustawa pozwoli także na zasilenie istniejącego już Funduszu Wsparcia Kredytobiorców nowymi środkami. Mowa o dodatkowych 1,4 mld złotych. Nie jest wykluczone, że z czasem kwota ta będzie zwiększana, jeśli zauważona będzie taka potrzeba. Wówczas nie będzie konieczna nowelizacja ustawy. Wnioski o wsparcie FWK będzie można przekazywać za pośrednictwem internetu. 

Projekt ustawy został przygotowany przez resort finansów przy współpracy z takimi instytucjami jak Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Przepisy mają zostać oficjalnie przyjęte przez rząd do 17 maja. Konsultacje społeczne mają zakończyć się lada dzień. Ministerstwo Finansów czeka obecnie na opinie z rynku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!