Pomoc rolnikom: więcej czasu na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Spora część rolników może odetchnąć z ulgą. Nie będzie konieczności składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i inne płatności z PROW na ostatnią chwilę. Resort wydłużył bowiem o dwa tygodnie czas na składanie niezbędnych dokumentów. 

Pomoc rolnikom: więcej czasu na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 maja 2022

Do kiedy wnioski o dopłaty? 

Nie pierwszy raz, decyzją szefa resortu rolnictwa, przedłużany jest termin składania wniosków o dopłaty. Tym razem w MRiRW podjęto decyzję o przedłużeniu do 31 maja 2022 roku terminu składania wniosków, przez ubiegających się o przyznanie płatności bezpośrednich. To samo dotyczy także niektórych płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). 

W tym przypadku mowa o działaniach związanych z rolnictwem ekologicznym, dobrostanem zwierząt, ONW (obszary o ograniczeniach naturalnych). To samo dotyczy działań rolno-środowiskowo-klimatycznych, a także premii, które otrzymują właściciele gruntów decydujący się na zalesienie. 

Powody przedłużenie terminu składania wniosków do ARiMR

Jak uzasadnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, decyzja ta wynika m.in. z trudnych warunków ekonomicznych, które są spowodowane poważnym wzrostem kosztów prowadzenia działalności rolniczej. 

Pieniądze z UE dla działkowców. Takiego wsparcia jeszcze nie było!Pieniądze z UE dla działkowców. Takiego wsparcia jeszcze nie było!Mikołaj Frączak

Do kiedy można składać zmiany do złożonych już wniosków?

Zmiany do złożonych już wniosków również można składać dłużej. MRiRW wyznaczyło ostateczny termin na 15 czerwca 2022 roku. Rozporządzenie w tej sprawie już podpisał właściwy minister. Teraz pozostało jedynie oczekiwanie na jego publikację. 

Jak precyzuje resort rolnictwa „Wnioski będzie można składać również do 25 dni kalendarzowych po terminie, tj. do 27 czerwca 2022 r. (ponieważ 25-26 czerwca przypadają w sobotę i niedzielę). Jednak za każdy dzień roboczy opóźnienia, licząc od 1 czerwca 2022 r., płatność będzie zmniejszona o 1 proc. należnej kwoty”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!