Wynajmujesz mieszkanie gminie? Nie zapłacisz podatku VAT

Jest rozporządzenie Ministra Finansów, na mocy którego wynajem lub dzierżawa nieruchomości mieszkalnych na własny rachunek, na rzecz jednostki samorządu terytorialnego jest zwolniona z podatku VAT.

Wynajmujesz mieszkanie gminie? Nie zapłacisz podatku VAT
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 11 maja 2022

Wynajem mieszkania bez VAT

Rozporządzenie, które pozwala na wynajem mieszkań bez podatku VAT na rzecz samorządów, obowiązuje od 10 maja 2022 roku. Z podobnych preferencji będzie można także skorzystać, jeśli wynajmujemy mieszkanie samorządowym jednostkom organizacyjnym oraz jednoosobowym spółkom, które należą do JST – wynika z rozporządzenia.

Warunek zwolnienia z VAT wynajmu mieszkań

Trzeba jednak pamiętać, że zwolnienie będzie miało zastosowanie tylko wtedy, jeśli usługi są przeznaczane na dalszy wynajem bądź dzierżawę przedmiotowych nieruchomości osobom fizycznym. Kluczowe jest to, że wynajem musi być przeznaczony na ich własne cele mieszkaniowe.

Co zmienia rozporządzenie?

Jak wyjaśnia Krajowa Administracja Skarbowa „do tej pory zwolniony od VAT był wyłącznie wynajem nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe na rzecz ostatecznych najemców oraz na rzecz społecznych agencji najmu”. 

Inne podmioty przyjmujące nieruchomości w najem, w tym JST, nie mogły korzystać z takiego zwolnienia. Zatemmożliwość zastosowania zwolnienia z podatku od towarów i usług została właśnie rozszerzona. 

Pomoc dla kredytobiorców? Rząd przyjął projekt ustawyPomoc dla kredytobiorców? Rząd przyjął projekt ustawyMartyna Kowalska


Kłopot z VAT za mieszkania

Problem był jednak znacznie większy. Co do zasady, jednostki samorządu terytorialnego nie mogły odliczyć VAT, który został zawarty w cenie wynajmowanych nieruchomości. Powód jest prosty – ich dalszy najem na rzecz mieszkańców korzystał ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. W ten oto sposób, koszt nieodliczonego VAT-u był de facto wliczany do czynszu. Rosły zatem koszty ponoszone przez ostatecznych użytkowników takich mieszkań. Teraz ten paradoks został zlikwidowany. 

Więcej na temat nowych zasad wynajmowania nieruchomości mieszkalnych na rzecz jednostek samorządu terytorialnego można przeczytać w tekście źródłowym pod tym linkiem: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!