Sejm za obniżką podatku PIT do 12%

W czwartek, 12 maja 2022 roku Sejm przyjął ustawę, na mocy której stawka PIT została obniżona z 17 do 12% dla podatników na skali. Z kolei podatnicy liniowy, na ryczałcie i karcie podatkowej mogą rozliczyć część składek w podatku dochodowym. 

Sejm za obniżką podatku PIT do 12%
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 maja 2022

12% PIT od kiedy?

Co prawda ustawa obniżająca podatek PIT musi trafić jeszcze do Senatu, ale wiele wskazuje na to, że w zasadniczej formie ustawa przejdzie przez głosowania w parlamencie. Ministerstwo Finansów już podaje, że nowe przypisy „wejdą w życie 1 lipca 2022 roku”. Sprawa już dzisiaj wydaje się więc przesądzona. 

Jak tłumaczy wiceminister finansów Artur Soboń — „Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca i będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku. Ustawa upraszcza i stabilizuje system podatkowy”. 

Twój e-PIT z rekordem. Polacy wolą fiskusa przez internetTwój e-PIT z rekordem. Polacy wolą fiskusa przez internetAnna Malinowska

Obniżka podatków – co mówi ustawa?

Wśród rozwiązań, jakie przyjęli posłowie, oprócz obniżki PIT do 12% wprowadzono znaczne korekty do krytykowanego programu „Polski Ład”. Zlikwidowana została bowiem ulga dla klasy średniej. Co więcej, nowe prawo przewiduje możliwość odliczenia części składki zdrowotnej przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie oraz na karcie podatkowej.

Podatki dla samotnych rodziców

Ustawa przyjęta właśnie przez Sejm wprowadza preferencyjne rozliczenie dla samotnych rodziców, którzy teraz skorzystają z zasady „1,5 x kwoty wolnej od podatku”. Mowa o poziomie 45 tysięcy złotych. W przypadku rodziców, którzy samotnie wychowują niepełnosprawne dziecko, mogą skorzystać z podwójnej kwoty, tzn. 60 tysięcy złotych. 

Preferencje prorodzinne w przepisach podatkowych

Ministerstwo Finansów zauważa, że ustawa zawiera kilka preferencji prorodzinnych. Mowa m.in. o zwiększeniu kwoty dopuszczalnych dochodów dziecka, które nie skutkują utratą preferencji przez rodzica. To wzrost z 3089 zł aż do 16.061,28 złotych w 2022 roku. Co więcej rozdzielono rentę rodzinną od dochodów rodzica. To oznacza, że dziecko będzie mogło skorzystać z kwoty wolnej od podatku. 

Czy mogę zmienić sposób rozliczenia w 2022 roku?

Ustawa, która ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku umożliwi w drodze wyjątku ponowny wybór rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy z powodu „Polskiego Ładu zdecydowali się na podatek liniowy lub ryczałt. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!