Gdzie zgłosić niebezpieczny plac zabaw?

Czy wiesz, jak powinien wyglądać plac zabaw bezpieczny dla dzieci? Kto odpowiada za plac zabaw? Gdzie zgłosić niebezpieczny plac zabaw? To pytania, które zwłaszcza teraz, kiedy częściej wychodzimy z dziećmi na place zabaw, zadaje sobie wielu rodziców.

Gdzie zgłosić niebezpieczny plac zabaw?
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 6 maja 2022

Niewiele mówi się o bezpieczeństwie na placach zabaw

- Plac zabaw to przestrzeń radości, eksperymentowania i rozwijania kreatywności. To również miejsce, które powinno być bezpieczne dla dzieci. Niezbędna jest do tego nie tylko czujność rodziców i opiekunów, ale także odpowiedzialność podmiotów zaangażowanych w powstawanie i utrzymywanie miejsc spędzania czasu najmłodszych - mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Dodać trzeba, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa placów zabaw nie leżą w kompetencji UOKIK, ale niewiele jest publikacji czy stron internetowych poświęconych tej tematyce.

Niewybaczalny wyzysk młodych rodziców, zwłaszcza matek! Szokujący raport WHONiewybaczalny wyzysk młodych rodziców, zwłaszcza matek! Szokujący raport WHOMonika Świetlińska

- Dlatego Urząd w trosce o najmłodszych konsumentów postanowił wypełnić tę lukę i przygotował serwis z praktycznymi informacjami i poradami dla rodziców oraz zarządców i właścicieli placów zabaw. Można się z nimi zapoznać na stronie oraz pobrać w formie elektronicznej – przekazuje UOKiK.

Porady dla rodziców i opiekunów

  • Pamiętaj, że największe zagrożenie dla bawiących się dzieci to upadki na twardą nawierzchnię. Najbezpieczniejsze są materiały syntetyczne (np. guma) czy naturalne (jak piasek, żwir, wióry drzewne).
  • Urządzenia znajdujące się na placu zabaw powinny być dobrze przymocowane do podłoża i stabilne np. podczas stania, huśtania się czy skakania dziecka. W miarę możliwości wypróbuj je sam – potrząśnij, dotknij ich powierzchni, zwróć uwagę na ostre krawędzie.
   • Niektóre sprzęty mogą okazać się niedostosowane do wieku i wzrostu twojego dziecka. Jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie wdrapać się na urządzenie, istnieje prawdopodobieństwo, że również nie zejdzie z niego w bezpieczny sposób.
    • Sprawdź, czy urządzenie, na którym bawi się dziecko, nie ma szczelin i otworów, w których mogą zakleszczyć się głowa, kończyny lub palce.
     • Nie przywiązuj do urządzeń sznurków, tasiemek, smyczy czy ubrań.
      • Jeśli zauważysz, że na placu zabaw nie jest bezpiecznie – nie naprawiaj sam sprzętów. Najlepiej poinformuj inspektorat nadzoru budowlanego w twoim powiecie.

       10 tys. zł grzywny za zabranie dziecka na wakacje?10 tys. zł grzywny za zabranie dziecka na wakacje?Katarzyna Grum

       Porady dla zarządców i właścicieli placów zabaw

        • Najczęściej budowa placu zabaw wymaga zgłoszenia w miejscowym wydziale architektury – skorzystaj w tym zakresie z pomocy projektanta.
        • Decydując o rodzaju nawierzchni, wybierz bezpieczne materiały syntetyczne lub naturalne podłoże sypkie.
         • Zamawiaj wyłącznie wyposażenie zgodne z normami.
          • Przed oddaniem placu zabaw do użytku zleć ocenę jego bezpieczeństwa w ramach kontroli pomontażowej.
           • Umieść tablicę informacyjną zawierającą dane kontaktowe do podmiotu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo tego miejsca, adres placu zabaw i numer alarmowy do służb ratunkowych.
            • Jeśli chcesz ograniczyć ryzyka związane z prowadzeniem placu zabaw, wykup odpowiednie ubezpieczenie z zakresu odpowiedzialności cywilnej.
             • Pamiętaj o przeglądach, konserwacjach i naprawach oraz dokumentowaniu prowadzonych czynności (tzw. dziennik placu zabaw).
             • Przynajmniej raz na tydzień sprawdź stan wszystkich urządzeń.
             • Raz na miesiąc lub kwartał skontroluj zużycie urządzeń, ogrodzenia, wyposażenia dodatkowego. Częstotliwość kontroli uzależnij od obłożenia placu zabaw.
             • Co roku przeprowadź kontrolę główną z udziałem podmiotu zewnętrznego. Niezależna kontrola powinna objąć m.in.: zużycie urządzeń, nawierzchni, a także bezpieczeństwo tych sprzętów, który były naprawiane w ciągu roku. Sprawdzaj nie tylko urządzenia, ale cały plac, włącznie ze ścieżkami, siedzeniami, ogrodzeniami, wejściami.
             • Wykonuj zalecenia pokontrolne.

             Gdzie zgłosić niebezpieczny plac zabaw?

             Przede wszystkim powiadom zarządcę lub właściciela. Zastrzeżenia możesz również zgłosić do inspektoratu nadzoru budowlanego znajdującego się w każdym powiecie.

             Jak przygotować dziecko do samodzielnej drogi do szkołyJak przygotować dziecko do samodzielnej drogi do szkołyMichał Górecki

             Dla wszystkich zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa placów zabaw UOKiK przygotował serwis edukacyjny placezabaw.uokik.gov.pl

             Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
             Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

             Security Magazine

             Czy ten artykuł był przydatny?

             Newsletter

             Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!