Skamieniałe koralowce nie dotrą do adresata. Ktoś złamał Konwencję Waszyngtońską
Skamieniałe koralowce nadane w paczce pocztowej na terenie Stanów Zjednoczonych nie dotrą do adresata w Chełmie (Lubelskie). Zakazaną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej przesyłkę skonfiskowali funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie.

- Michał Górecki
- /
- 4 maja 2022
Fragmenty rafy koralowej w paczce pocztowej
Fragmenty rafy koralowej oraz muszle skorupiaków zostały zidentyfikowane i zatrzymane przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z Lublina. Okazało się, że skamieniałe koralowce i muszle były przesyłane do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Cenne znalezisko nie mogło być jednak przekazywane w ten sposób. Ochrona koralowców jest usankcjonowana w Konwencji Waszyngtońskiej, która zalicza je do gatunków chronionych.
Fragmenty rafy koralowej i muszle skorupiaków przysłane bez wymaganych zezwoleń w paczce z USA zatrzymała @KAS_Lublin.???? Koralowce należą do gatunków chronionych na mocy Konwencji Waszyngtońskiej. #CITEShttps://t.co/GR05SGsWPi
— Krajowa Adm.Skarbowa (@KAS_GOV_PL) May 4, 2022
Obrót koralowcami a prawo
Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie przeprowadzili rewizję jednej z paczek, która przybyła do Polski z USA. Zgodnie z dyspozycją, przesyłka miała zostać dostarczona do adresata na terenie miasta Chełm w województwie lubelskim.
Paczka nie trafi jednak do odbiorcy. Celnicy znaleźli w jej wnętrzu 28 skamieniałych koralowców oraz 6 muszli skorupiaków. Jak precyzuje KAS — „zatrzymane fragmenty rafy koralowej należą do gatunków chronionych konwencją CITES”.
Przechowywanie broni oraz akcesoriów – o czym musimy pamiętać?Rafał Stępniewski
Co to jest CITES?
Celnicy zwracają uwagę na Konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych z 3 marca 1973 roku (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora — CITES) nazywany w skrócie Konwencją Waszyngtońską. Obecnie podpisały się pod nią 183 strony – jako ostatni w 2014 dołączył Irak.
Służby celne przypominają, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z terenu UE okazów określonych w CITES jest możliwy jedynie na podstawie wydanych z odpowiednim wyprzedzeniem zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obowiązkową konfiskatą okazów, grzywną, a nawet karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.