Skamieniałe koralowce nie dotrą do adresata. Ktoś złamał Konwencję Waszyngtońską

Skamieniałe koralowce nadane w paczce pocztowej na terenie Stanów Zjednoczonych nie dotrą do adresata w Chełmie (Lubelskie). Zakazaną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej przesyłkę skonfiskowali funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie. 

Skamieniałe koralowce nie dotrą do adresata. Ktoś złamał Konwencję Waszyngtońską
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 maja 2022

Fragmenty rafy koralowej w paczce pocztowej

Fragmenty rafy koralowej oraz muszle skorupiaków zostały zidentyfikowane i zatrzymane przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej z Lublina. Okazało się, że skamieniałe koralowce i muszle były przesyłane do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Cenne znalezisko nie mogło być jednak przekazywane w ten sposób. Ochrona koralowców jest usankcjonowana w Konwencji Waszyngtońskiej, która zalicza je do gatunków chronionych. 

 

Obrót koralowcami a prawo

Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie przeprowadzili rewizję jednej z paczek, która przybyła do Polski z USA. Zgodnie z dyspozycją, przesyłka miała zostać dostarczona do adresata na terenie miasta Chełm w województwie lubelskim.

Paczka nie trafi jednak do odbiorcy. Celnicy znaleźli w jej wnętrzu 28 skamieniałych koralowców oraz 6 muszli skorupiaków. Jak precyzuje KAS — „zatrzymane fragmenty rafy koralowej należą do gatunków chronionych konwencją CITES”. 

Przechowywanie broni oraz akcesoriów – o czym musimy pamiętać?Przechowywanie broni oraz akcesoriów – o czym musimy pamiętać?Rafał Stępniewski

Co to jest CITES?

Celnicy zwracają uwagę na Konwencję o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych z 3 marca 1973 roku (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora — CITES) nazywany w skrócie Konwencją Waszyngtońską. Obecnie podpisały się pod nią 183 strony – jako ostatni w 2014 dołączył Irak. 

Służby celne przypominają, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z terenu UE okazów określonych w CITES jest możliwy jedynie na podstawie wydanych z odpowiednim wyprzedzeniem zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obowiązkową konfiskatą okazów, grzywną, a nawet karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!