Przechowywanie broni oraz akcesoriów – o czym musimy pamiętać?

W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem w całym kraju cieszą się strzelnice, zarówno praktyczne przeszkolenia z obsługi broni, jak i możliwość dołączenia do klubów strzeleckich. Warto pamiętać, że przechowywanie broni to proces, z którym wiąże się konieczność pewnych inwestycji. Jak zaaranżować zaplecze strzelnicy lub pomieszczenie w domu?

Przechowywanie broni oraz akcesoriów – o czym musimy pamiętać?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Przechowywanie broni a obowiązująca podstawa prawna

W polskim prawodawstwie istnieją dwa nadrzędne dokumenty określające reguły przechowywania broni oraz amunicji. Pierwszym z nich jest ustawa o broni i amunicji z dnia 21 maja 1999 r., drugim rozporządzenie ogólne do ustawy do broni w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, opracowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r.

Uzupełnieniem wspomnianych wyżej dokumentów jest norma PN-EN 14450 „Pomieszczenia i urządzenia do przechowywania wartości – Wymagania, klasyfikacja i metody badań odporności na włamanie – Pojemniki bezpieczne i szafy”.

Jak zabezpieczyć broń w domu?

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, broń i amunicja powinna znajdować się w szafie (w przypadku broni długiej) bądź kasetce (na broń krótką) klasy S1. Najważniejszym zadaniem szafy jest uniemożliwienie dostępu do jej zawartości osobom nieupoważnionym. Konstrukcja ta nie powinna posiadać żadnych otworów innych niż te, które potrzebne są na zamki, kotwy czy przewody elektryczne.

Szukając odpowiedniego modelu szafy klasy S1, powinnyśmy szukać modelu posiadającego odpowiedni certyfikat (również w formie papierowej) oraz potwierdzającą jego obecność tablicę lub hologram. Wysokiej jakości szafa powinna posiadać co najmniej dwa zamki zamykane kluczem, szyfrem bądź systemem elektronicznym. Warto upewnić się również, że konstrukcja szafy pozwoli nam swobodnie zaaranżować jej wnętrze, doposażając ją w niezbędne dodatkowe akcesoria wg potrzeb.

Przechowywanie broni i amunicji w wydzielonym pomieszczeniu

W sytuacji, gdy jedna lub więcej szaf okazuje się niewystarczająca, istnieje możliwość wydzielenia oddzielnego pomieszczenia z murowanymi i odpornymi na ogień ścianami. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się okno, należy je zabezpieczyć za pomocą kuloodpornych bądź antywłamaniowych szyb lub zainstalować stalową kratę bądź siatkę. Przepisy nie określają minimalnej bądź maksymalnej wielkości pomieszczenia.

Podobnie jak szafy, drzwi muszą spełniać wymogi zawarte w normie PN-EN 14450. Drzwi muszą być plombowane bądź uwzględniać system, który poinformuje pracowników o próbie nieautoryzowanego wkroczenia. Zapisy dopuszczają również możliwość obicia blachą o grubości co najmniej 2 mm oraz instalacji blokady przeciwwyważeniowej. Drzwi powinny być zamykane na minimum jeden zamek raz kłódkę-zasuwę. Pomieszczenie powinno być podpięte do systemu alarmowego, które poinformuje właściwe służby w przypadku włamania.

Opancerzone szafy to nie wszystko

Warto podkreślić jednak, że składowane na strzelnicach wyposażenie to nie tylko broń palna oraz amunicja, lecz również rozmaite akcesoria do broni i do ochrony osobistej, takie jak wysokiej jakości gogle, tarcze czy elementy niezbędne do konserwacji broni.

Szukasz marki oferującej gotowe regały półkowe, które będziesz mógł dostosować do charakterystyki przechowywanych produktów? Zapoznaj się z gotowymi konstrukcjami marki Nedcon Silesia, odpowiedzialnej za tworzenie regałów dla wielu spośród największych przedsiębiorstw w całej Polsce. Firma Nedcon zajmuje się projektowaniem regałów, gdzie specjaliści zaproponują wyposażenie zgodnie z przeznaczeniem danego miejsca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!