Co w czasie majówki wolno, a czego nie wolno?

Mamy prawdziwą wiosnę, do tego długi weekend. Nadchodzące dni  to czas kiedy częściej będziemy zaglądać na działki i ogrody. Jest to też pora wielkich porządków i przygotowania terenu do rekreacyjnego spędzania czasu w cieplejsze dni. O czym należy pamiętać?

Co w czasie majówki wolno, a czego nie wolno?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 29 kwietnia 2022

Porządki na działkach

- Aby nasza działka nie była narażona na dewastację oraz kradzież pamiętajmy, by nie zostawiać w altankach przedmiotów wartościowych bez nadzoru. Kosiarki, piły, sprzęt elektryczny i elektroniczny, kuchenki i butle gazowe powinniśmy za każdym razem przenosić w bardziej bezpieczne miejsce, np. do zamkniętej piwnicy w miejscu zamieszkania — tłumaczy policja.

Jeżeli jednak przedmiotów nie da się przenieść, warto oznaczyć je w sposób trwały, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zachować wszystkie dokumenty gwarancyjne. Wartościowe narzędzia należy umieścić w miejscu niewidocznym.

Na majówkowy wyjazd w tym roku wydamy średnio prawie 900 złNa majówkowy wyjazd w tym roku wydamy średnio prawie 900 złMonika Świetlińska

- Pamiętajmy, aby altankę zabezpieczyć w atestowane zamki i drzwi oraz kraty w oknach, a nawet alarm. Każda trudność w pokonywaniu przeszkód może zniechęcić włamywacza do działania — zaznacza Polska Policja, dodając: - Zadbajmy o bezpieczeństwo na działkach wspólnie z sąsiadami. Podczas ich nieobecności sprawdzajmy, czy nie doszło u nich do kradzieży, a w sytuacjach wątpliwych warto się z nimi skontaktować. Zwracajmy uwagę na obcych, którzy bez celu chodzą po ogrodach działkowych. 

Wszelkie zagrożenia i niebezpieczne sytuacje należy na bieżąco zgłaszać do Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numer 112, które przekaże informacje policji, a dyżurny danej jednostki wyśle na miejsce zdarzenia patrol.

Majowe grillowanie

Policja przypomina też o bezpiecznym grillowaniu, a także odpowiednim doborze miejsca do jego ustawienia. Chwila nieuwagi, pośpiechu lub roztargnienia może doprowadzić do tragedii. 

- O ogromnym szczęściu mogą mówić dwie kobiety, do których pomoc przyszła dosłownie w ostatniej chwili. W miniony weekend trzy mieszkanki z Warszawy w wieku 34-70 lat przyjechały na działkę letniskową w gminie Wyszków. Kobiety w trakcie odpoczynku postanowiły rozpalić grilla. Kiedy na dworze zrobiło się chłodno jedna z nich wniosła grilla do wnętrza domku letniskowego, aby go ogrzać. W tym czasie jedna z sióstr spała w oddzielonym zamkniętym pomieszczeniu — przekazała policja, dodając, że w pewnym momencie obudziły ją dziwne, głośne oddychanie dobiegające z sąsiedniego pokoju. 

Mieszkanka Warszawy postanowiła sprawdzić, co się dzieje. Kobieta przeszła do pomieszczenia z którego dobiegały odgłosy. Wtedy okazało się, że jej matka oraz siostra mają problem z oddychaniem i ciężko jest z nimi nawiązać kontakt. Kobieta natychmiast wyniosła poszkodowane za zewnątrz i wezwała służby ratunkowe. Poszkodowane w wieku 46 i 70 lat zostały przetransportowane do szpitala. Prawdopodobnie było to zatrucie oparami z palącego się grilla.

Planujesz wakacje albo majówkę? Dowiedz się, gdzie restauracje oszukują klientów i w jaki sposóbPlanujesz wakacje albo majówkę? Dowiedz się, gdzie restauracje oszukują klientów i w jaki sposóbMonika Świetlińska

Policjanci apelują o ostrożne i bezpieczne grillowanie. Nigdy nie wnosimy grilli do zamkniętych pomieszczeń. Ta sytuacja na całe szczęście skończyła się szczęśliwie, ale niech to będzie przestrogą dla innych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!