Czy papież jest nieomylny wg Kościoła? Ciekawe rozstrzygnięcie z 1870 r.

Nie milkną komentarze do wypowiedzi papieża Franciszka w wywiadzie dla „Corriere della Sera”, który stwierdził, że jedną z możliwych przyczyn ataku Rosji na Ukrainę było „szczekanie NATO pod drzwiami Rosji”. Niestety dziennikarz nie dopytał głowy Kościoła o rozwinięcie tej myśli. W tym kontekście warto zastanowić się, jak Kościół podchodzi do dogmatu nieomylności papieża i czy dotyczy ona każdej jego wypowiedzi?

Czy papież jest nieomylny wg Kościoła? Ciekawe rozstrzygnięcie z 1870 r.
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 maja 2022

Dogmat o nieomylności papieża

Dogmat o nieomylności papieża został ogłoszony na Soborze Watykańskim Pierwszym w 1870 roku w konstytucji Pastor aeternus. Wbrew obiegowej opinii, tytułowa „nieomylność” nie dotyczy każdej wypowiedzi głowy Kościoła, a jedynie nauczania ex cathedra.

To oznacza, że należy ją rozumieć wyłącznie w takich obszarach jak wiara oraz moralność. Każdy inny temat, w tym także komentarze polityczne, geopolityczne, oraz związane ze sprawami życia codziennego pod dogmatyczną nieomylność nie podlegają! Krótko mówiąc, Kościół dopuszcza sytuację, w której papież może się mylić, chyba że mówi na temat wiary lub porusza kwestie związane moralnością. 

Spory wokół nieomylności papieża 

Co ciekawe dogmat o nieomylności papieża z 1870 roku, od samego początku budził liczne spory i kontrowersje. Nawet w czasie soboru, niektórzy jego uczestnicy opuścili miejsce obrad, jawnie protestując i bojkotując końcowe głosowanie w tej sprawie. 

Część teologów, ale także osób duchownych nie akceptowała tak sformułowanej zasady. Mówiono nawet, że nie da się go obronić na gruncie historii rzymskiego kościoła. Do polemiki dołączyli m.in. historycy oraz filozofowie (głównie z Niemiec), którzy w opracowaniach wskazywali na oczywiste błędy, które pojawiały się w nauczaniu papieży. Protesty zakończyły się nawet ekskomuniką niemieckiego teologa Johanna Doellingera, co dało początek utworzenia Kościoła starokatolickiego. 

Historyczna chwila. Trybunał Karny w Hadze dołącza do zespołu badającego zbrodnie na UkrainieHistoryczna chwila. Trybunał Karny w Hadze dołącza do zespołu badającego zbrodnie na UkrainieMonika Świetlińska

Problemy z nieomylnością

Co ciekawe pełna akceptacja dogmatu miała miejsce dopiero 11 lat po soborze watykańskim I. Stało się to po ostatecznym jego uznaniu przez ostatniego przeciwnika – bośniackiego biskupa Josipa Strossmayera. Mimo tego, krytyka dogmatu oraz związana z nim polemika pojawiają się do dzisiaj. Można się spodziewać, że po ostatnich słowach papieża Franciszka na temat wojny na Ukrainie, to zagadnienie będzie znów przypominane i poddawane dyskusji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!