Rusza ogólnopolski Program Upowszechniania Strzelectwa. Rząd wyda miliony
Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków od potencjalnych chętnych, którzy chcieliby zostać ogólnopolskim operatorem Programu Upowszechnia Strzelectwa. Na realizację tego pomysłu przeznaczone będzie 2,5 mln złotych.
- Michał Górecki
- /
- 5 maja 2022
Co to jest Program Upowszechnienia Strzelectwa
Jak wyjaśnia MSiT „nowy model systemowego wsparcia organizacji strzeleckich zajęć sportowych skierowany jest do młodzieży od 18. do 26. roku życia”. W ocenie ministra Kamila Bortniczuka, „strzelectwo jako sport uczy koncentracji, samodyscypliny i poszanowania zasad fair play, dając jednocześnie możliwość swoistego poczucia adrenaliny” – czytamy w komunikacie na rządowych stronach.
Bezpieczeństwo w budynkach użyteczności publicznej — zasady, normy i przepisyRafał Stępniewski
Na jakim etapie jest Program Upowszechniania Strzelectwa?
Na razie ministerstwo czeka na wnioski od podmiotów, które są gotowe stać się operatorem programu. Można je składać do 27 maja 2022 roku. Na pierwsze rozstrzygnięcia nie trzeba będzie długo czekać. Rozpatrzenie wniosków ma nastąpić już do 22 czerwca 2022 r. Na ten cel resort przeznaczył prawie 2,6 mln złotych.
Popularyzacja strzelectwa w Polsce
Ministerstwo chce po pierwsze popularyzować strzelectwo wśród młodzieży, oraz zwiększyć ofertę ogólnodostępnych i nieodpłatnych zajęć sportowych dla młodych ludzi. Po drugie, takie działanie upowszechnia postawy proobronne. W dzisiejszej, złożonej sytuacji geopolitycznej, podobne zajęcia mają szansę stać się bardzo popularne.
Kluczowym wyzwaniem jest dopasowanie założeń realizacyjnych programu tak, aby uczestnicy zajęć mogli od podstaw poznać zasady obowiązujące w strzelectwie.
W grę wchodzi także edukacja historyczna oraz szkolenie sportowe.„Zadanie będące przedmiotem dofinansowania polega na wyłonieniu operatora programu, realizującego go z wykorzystaniem struktury organizacyjnej sportu polskiego — klubów sportowych, które w ramach swojej podstawowej działalności statutowej prowadzą działania w zakresie upowszechniania strzelectwa sportowego (na postawie licencji wydanej przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego) oraz prowadzą formalnie zarejestrowaną działalność przez co najmniej rok” – zastrzegł resort sportu w komunikacie.
Strzelectwo dla osób powyżej 26. roku życia
Wiadomo, że oprócz prawie 2,6 mln złotych na promowanie strzelectwa wśród osób między 18. a 26. rokiem życia, ministerstwo przekazało drugie 2,5 mln zł na upowszechnianie strzelectwa i związanych z nimi kompetencji dla każdego dorosłego Polaka, który ukończył 26 lat. Ministerstwo zapowiada, że wkrótce poda na ten temat więcej szczegółów. Wówczas wrócimy do tego tematu w Dzienniku Prawnym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.