Na czym polega curling?

Na czym polega curling z pewnością wiedzą miłośnicy tej olimpijskiej dyscypliny sportu. Co to jest curling, nie wiedzą jednak inne osoby, które z tą nazwą spotykają się po raz pierwszy. Zacznijmy od tego, że curling pochodzi ze Szkocji, jednak obecnie prym w tej dyscyplinie na arenie międzynarodowej wiedzie Szwecja, Wielka Brytania oraz Kanada. Pomimo hegemonii krajów europejskich, jakie są zasady curlingu coraz częściej wiedzą sportowcy w krajach azjatyckich. Wraz z dodaniem formatu gry mieszanej, w której grają ze sobą mężczyzna i kobieta – istnieje mnóstwo możliwości dalszego rozpowszechniania kultury curlingu na całym świecie.

Na czym polega curling?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Jaki jest cel gry w curling?

Przeanalizujmy wstępnie, co to jest curling i na czym się on opiera. Jak w każdym sporcie dochodzi tutaj do rywalizacji, w tym wypadku drużyn. Celem gry jest zdobycie większej ilości punktów od przeciwnika, za pomocą specjalnych kamieni poruszających się na tafli lodu. Oba zespoły koncentrują się na umieszczeniu kamieni jak najbliżej środka, czyli okręgu zwanego „domem”. Oprócz precyzyjnego rzucania kamieniami, koledzy z drużyny mają za zadanie szczotkować powierzchnię przed kamieniem, aby zwiększyć temperaturę lodu, przez co tarcie i prędkość kamienia ulegają zmianie. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów po rozegraniu ośmiu lub dziesięciu endów, automatycznie wygrywa całe starcie.

Wszystkie najważniejsze zawody curlingu można obstawiać u większości legalnych polskich bukmacherów. Zanim jednak przejdziesz do typowania tej dyscypliny, powinieneś wiedzieć, na czym polega curling. Jeśli masz już taką wiedzę, warto poznać opinie innych, doświadczonych graczy, którzy na co dzień analizują spotkania i wybierają najskuteczniejsze rodzaje zakładów. W tym celu sprawdź typy na dziś i porównaj swoje przemyślenia z pozostałymi użytkownikami serwisu Zawód Typer. Znajdziesz tam także propozycje z innych dyscyplin sportowych, a co miesiąc czekają atrakcyjne nagrody dla najlepszych typerów!

Format gry i czas trwania meczu curlingu

Gra w curling jest podzielona na osiem rund, w których dwie drużyny złożone z czterech osób naprzemiennie rzucają każdym ze swoich ośmiu kamieni, co daje łącznie 16 kamieni na rundę. Czas potrzebny na wprowadzenie wszystkich 16 kamieni do gry nazywa się endem. Na poziomie rozgrywek klubowych gra w curling składa się z ośmiu takich endów, jednak na bardziej prestiżowych zawodach gra się ich dziesięć. Każdy end zajmuje mniej więcej 15 minut. W związku z tym łatwo policzyć, że mecz curlingu zajmuje około dwóch godzin.

Sprzęt do gry w curling

Mecz curlingu nie może się odbywać bez podstawowego sprzętu. Od razu trzeba zaznaczyć, że sport ten nie należy do tanich, a trenowanie curlingu jest dość kosztowne. Czego używają w trakcie gry zawodnicy na najwyższym światowym poziomie?

  • Kamień – najważniejszy element tej gry. To ile waży kamień do curlingu to kluczowe pytanie pojawiające się zawsze przy omawianiu zasad gry w curling. Każdy kamień może ważyć maksymalnie 19,96 kilogramów! Uchwyt przymocowany do kamienia pozwala nadać mu rotację. Najlepszej jakości kamienie wykonuje się z granitu, dzięki czemu są one bardzo wytrzymałe. Szacuje się, że wysokiej klasy kamienie do gry w curling kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów za sztukę,

  • Szczotka – służy do zamiatania lodu, ale także do oczyszczania go z wszelakich nierówności. Ponadto zawodnik znajdujący się na pozycji „skip” używa tego przedmiotu do wskazywania swoim partnerom z drużyny miejsca, w które mają celować,

  • Buty – podczas spotkania curlingu zawodnicy noszą specjalne buty przygotowane do ślizgania się po lodzie. Podeszwę jednego z butów pokrywa cienka warstwa teflonu, natomiast drugi ma od spodu elastyczną gumę zapewniającą przyczepność,

  • Stabilizator – osoba, próbująca nakierować precyzyjnie kamień w dane miejsce w obszarze pola do gry używa stabilizatora, aby zachować równowagę.

Jak rzucać kamieniem do curlingu?

Wiesz już, ile waży kamień do curlingu i na czym polegają podstawowe zasady. Przejdźmy zatem do szczegółów. Najważniejszym elementem gry jest precyzyjne umieszczanie kamieni na tafli lodu o długości 45,72 m i szerokości 5 m. Na tafli narysowane są dwa zestawy współśrodkowych kół, które całościowo mają średnicę 3,7 m. Przeanalizujmy zatem, jak zawodnicy radzą sobie z przemieszczaniem kamieni. Gdy rzucający kuca, czekając na rozpoczęcie pchania kamienia po tafli lodu, otrzymuje informacje od „skipa”. Ten wskazuje mu miejsce na lodzie za pomocą szczotki. Na tej podstawie rzucający określa i analizuje, jak mocno ma się odepchnąć, w którym momencie puścić uchwyt i jaką rotację nadać, aby dostarczyć kamień w daną lokalizację.

Następnie jeden lub dwóch zawodników kładzie na lodzie szczotkę i szoruje lód przed kamieniem w celu zmiany jego prędkości. Szczotkujący muszą się zatem wykazać umiejętnością wyczucia, w którym momencie rozpocząć szczotkowanie. W trakcie wypuszczania kamienia należy puścić uchwyt przed linią spalonego. Kamień musi także przekroczyć drugą linię spalonego, aby był brany pod uwagę przez sędziów. Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, kamień zostaje usunięty z pola gry.

Pozycje zawodników w curlingu

Kolejnym istotnym elementem w zrozumieniu co to jest curling, są pozycje zawodników. W curlingu biorą udział dwa czteroosobowe zespoły. Zawodnik otwierający wprowadza dwa pierwsze kamienie do curlingu ważące blisko 20 kilogramów. W każdym endzie ponawia tę czynność, a w następnej fazie endu szczotkuje lód dla pozostałych członków drużyny.

Najczęściej stosuje się strategię, aby najlepszy gracz zagrywał jako pierwszy. Zawodnik na drugiej pozycji wyrzuca trzeci oraz czwarty kamień i szczotkuje lód dla pozostałych. Trzeci gracz robi to samo z piątym i szóstym kamieniem (zawodnicy na tej pozycji często są wicekapitanami). Czwarty zawodnik zagrywa ostatnie dwa kamienie w endzie. Skip to kapitan zespołu, który podejmuje w meczu większość decyzji dotyczących strategii oraz zagrań. Z tego powodu, jak już wspomnieliśmy wcześniej, skip stoi przy czerwonym okręgu (dom) i wskazuje miejsce oraz kierunek przemieszczania się kamienia. Na koniec wiceskip pomaga skipowi, kiedy ten przygotowuje się do oddania rzutu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!