Czołgi na polskich drogach? Spokojnie to tylko ćwiczenia

Niemal przez cały miesiąc – od 1 do 26 maja realizowane będą ćwiczenia „Defender Europe 2022” oraz „Swift Response 2022”, w których będzie brało również udział Wojsko Polskie. Ćwiczenia realizowane będą na obszarze 9 państw, w tym Polski. Jest duże prawdopodobieństwo, że na polskich drogach pojawi się sprzęt bojowy. 

Czołgi na polskich drogach? Spokojnie to tylko ćwiczenia
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 maja 2022

Tysiące żołnierzy na ćwiczeniach

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej, w ćwiczeniach weźmie udział około 18 tysięcy żołnierzy z ponad 20 krajów świata. W tym czasie na terytorium Polski znajdować się będzie w ich ramach około 7 tysięcy żołnierzy oraz 3 tysiące jednostek sprzętu bojowego. 

Defender Europe 2022 

Defender Europe 2022 to międzynarodowe i cykliczne ćwiczenie organizowane przez armię amerykańską. Celem manewrów jest budowanie nie tylko gotowości, ale także interoperacyjności między sojusznikami oraz partnerami Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). 

Jak podaje MON, nasz kraj reprezentować będzie 10. Brygada Kawalerii Pancernej,  17. Brygada Zmechanizowana, 12. Brygada Zmechanizowana, 2 Brygada Zmechanizowana, 25. Brygada Kawalerii Powietrznej, 6. BrygadaPowietrznodesantowa, 2. Pułk Inżynieryjny, 5. Pułk Chemiczny, 9. Brygada Kawalerii Pancernej oraz Wojska Obrony Terytorialnej. 

Co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy? Kolejne próby nielegalnego przekroczeniaCo się dzieje na polsko-białoruskiej granicy? Kolejne próby nielegalnego przekroczeniaMichał Górecki

Więcej myśliwców na polskim niebie

Z oficjalnych informacji wynika, że w ćwiczeniach wezmą udział m.in. myśliwce F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także śmigłowce Mi-24 będące na wyposażeniu 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Ciężki sprzęt wojskowy na drogach

MON informuje, że w trakcie manewrów przetestowana zostanie zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. W tym celu przećwiczone zostaną epizody taktyczne przemieszczenia się na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych, a także szkolenie ogniowe. 

W związku z ćwiczeniami, po drogach publicznych województwzachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego  będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Według zapowiedzi będzie można je spotkać zarówno na autostradach, jak i drogach krajowych. Wojsko apeluje, by nie publikować zdjęć sprzętu, jego lokalizacji oraz opisów np. w mediach społecznościowych. 

Aby zminimalizować ewentualne utrudnienia w ruchu, przejazdy mają być realizowane głównie w godzinach nocnych. Nie można jednak wykluczyć, że niektóre kolumny pojawią się na drodze w ciągu dnia, czy w godzinach szczytu. Nad bezpieczeństwem będzie czuwać Żandarmeria Wojskowa oraz pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego. Zaangażowana zostanie także policja oraz władze lokalne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!