30 zbrodniarzy z Polski z czerwoną notą Interpolu. Znamy nazwiska

Najstarszy ma 81 lat, najmłodszy — 27. Obaj wśród 30 osób poszukiwanych przez Interpol za najcięższe zbrodnie: morderstwa, gwałty ze szczególnym okrucieństwem, zbrodnie na najbliższych, udział w grupach terrorystycznych. Na liście jest tylko jedna kobieta. Poszukują ich organy ścigania na całym świecie — niektórych od kilkudziesięciu lat. Za co trafili na czerwoną listę Interpolu?

30 zbrodniarzy z Polski z czerwoną notą Interpolu. Znamy nazwiska
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 29 kwietnia 2022

Interpol — międzynarodowe poszukiwania

Interpol jest międzynarodową organizacją policji, która pomaga organom ścigania w walce z przestępczością w około 200 krajach na świecie. Sekretariat generalny we francuskim Lyonie pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zapewnia tym samym stały kontakt z każdym krajem członkowskim, by pomóc lub informować na temat dochodzeń transgranicznych. Organizacja powstała w 1923 roku, we wrześniu — właśnie minęło 98 lat od jej powołania.

Ciekawostką jest, że od momentu powstania Interpolu polska policja była obecna w międzynarodowych strukturach, ale w 1952 roku z powodów politycznych zerwała z nim kontakt (choć formalnie z  organizacji nie wystąpiła). Polska została przyjęta ponownie do Interpolu w 1990 roku.

Czym są listy gończe Interpolu?

Interpol wśród wielu swoich działań ma wydawanie not (listów gończych) dla zbiegów poszukiwanych na całym świecie w celu ścigania lub odsiedzenia kary. Jest sześć kategorii listów gończych, każdy oznaczony innym kolorem. Przestępcy poszukiwani celem aresztowania i ekstradycji trafiają na czerwoną listę.

Zostawił broń w pociągu. To przestępstwo. Jest poszukiwanyZostawił broń w pociągu. To przestępstwo. Jest poszukiwanyMonika Świetlińska

Ponadto na przykład, zielona lista zawiera ostrzeżenia o osobach, które popełniły przestępstwa i jest duże prawdopodobieństwo, że mogą popełnić takie same przestępstwa w innym kraju, czy pomarańczowa lista to zbiór informacji o osobach, które mogą posiadać ukrytą broń lub materiały wybuchowe oraz inne niebezpieczne przedmioty.

Ci Polacy skutecznie ukrywają się przed policją 

Wracając do czerwonych zawiadomień, są one prośbą do organów ścigania na całym świecie o zlokalizowanie i tymczasowe aresztowanie osoby w oczekiwaniu na ekstradycję, przekazanie lub podobne działania prawne. Obecnie na liście jest 30 polskich nazwisk, w tym kilku cudzoziemców, którzy osiedli w naszym kraju. Poznajmy nazwiska tych, którzy przed sprawiedliwością ukrywają się przynajmniej od kilka lat i mają na swoim koncie najcięższe przestępstwa.

Poznaj te nazwiska

Zenon Dąbrowski, ma 43 lata, pochodzi z Łomży. Interpol poszukuje go za porwanie, policja ujawniła jego dane w 2019 roku. Podstawy poszukiwań: Art. 252 § 1 Wzięcie lub przetrzymywanie zakładnika w celu zmuszenia do określonego zachowania się organu państwowego lub samorządowego, instytucji, organizacji, osoby fizycznej lub prawnej albo grupy osób.

Nieuczciwość w leczniczych kurortach. Kuracjusze dostają tańsze zamienniki naturalnych produktówNieuczciwość w leczniczych kurortach. Kuracjusze dostają tańsze zamienniki naturalnych produktówNatalia Ryńska

Piotr Tadeusz Gryz, pochodzi z Krakowa. Ma 52 lata. Popełnił cztery przestępstwa: przestępstwo przeciwko porządkowi publicznemu (udział w organizacji przestępczej), przestępstwo skarbowe przestępstwo przeciwko mieniu (zaświadczenie o nieprawdzie, potwierdzenie nieprawdy i oszustwo) oraz przestępstwo przeciwko transakcjom gospodarczym i interesom finansowym w transakcjach cywilnoprawnych (pranie dochodów z przestępstwa).

Wojciech Grzesiowski, ma 44 lata, urodzony w Polsce, ale posiada również obywatelstwo kanadyjskie. To w Kanadzie mieszkał przynajmniej do czasu, kiedy został oskarżony. Jak informowały w 2018 roku kanadyjskie media, Grzesiowski jest jednym z dziewięciu rzekomych gangsterów z Greater Toronto Area w Kanadzie, którzy zostali oskarżeni w rozległym śledztwie dotyczącym Projektu OTremens w sprawie handlu fentanylem w południowo-zachodnim Ontario i Nowym Jorku. Kanadyjskie ramię grupy zostało oskarżone o 75 przestępstw, w tym handel fentanylem, karfentanylem, heroiną, kokainą i metamfetaminą, a także handel bronią i przemytem wyrobów tytoniowych oraz zakłady bukmacherskie. Grzesiowski jest jednym z ostatnich, których jeszcze nie ujęto.

Jakub Jakus, jeśli żyje, ma 29 lat, pochodzi z okolic Sandomierza. Poszukiwany za przynależność do organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, nielegalne posiadanie broni, kradzież dokumentów, posługiwanie się dokumentami innej osoby i tworzenie warunków dla rekrutacji do IS. Przyjął muzułmańskie imię Bismillah ir-Rahman ir-Rahim. Ostatnio kontaktował się z bliskimi w 2016 roku.  

Jan Kornas, ma 69 lat, pochodzi z Rozwadzy w opolskim. Jest polskim rekordzistą na liście Interpolu - poszukiwany od ćwierć wieku. Mieszkał z żoną w Gogolinie, oskarżony o brutalne jej zabójstwo drewnianą pałką w październiku 1996. Nic nie wskazywało, by miał motyw do popełnienia przestępstwa, policja bierze też pod uwagę, że oboje padli ofiarą napadu, a Kornasa wywieziono. Póki służby go nie odnajdą, brane jest pod uwagę, że to jednak on zabił swoją żonę.

Radomianin kaleczył opuszki palców, żeby… pozbyć się linii papilarnychRadomianin kaleczył opuszki palców, żeby… pozbyć się linii papilarnychMichał Górecki

Jacek Piotr Jaworek, ma 52 lata, pochodzi z Częstochowy. Poszukiwany za potrójne zabójstwo członków swojej rodziny: brata, jego żony i ich nastoletniego syna. Do głośnej w całej Polsce zbrodni doszło z 9 na 10 lipca 2021 w miejscowości Borowce w gminie Dąbrowa Zielona w powiecie częstochowskim. Nadal jest poszukiwany.

Rafał Marcin Niewczas, ma 45 lat, pochodzi z Radomia. Ma ciemne blond włosy, tatuaż na lewym ramieniu. Poszukiwany za wielokrotne, zbiorowe gwałty, pobicia, rozbój, fałszerstwo, udział w grupie przestępczej, rabunek, nielegalne posiadanie broni palnej. Poszukiwany od 2004 roku.

Marian Ozga, jeśli żyje, ma 81 lat, pochodzi z Lipy na Podkarpaciu. W sierpniu 2001 roku we wsi w powiecie stalowowolskim pobił do nieprzytomności siostrę, później oblał ją benzyną i podpalił. Zabójstwo zaplanował, miał przygotowane narzędzia do popełnienia przestępstwa. Poszło o testament po rodzicach. Początkowo zrzekł się swojej części majątku, którą siostra później przepisała na dzieci. Zmienił jednak zdanie. Rodzeństwo nie doszło do porozumienia. Uciekł do Warszawy i tam trop się urywa. Być może wyjechał do Francji.

Krzysztof Piotr Pomorski, ma 63 lata, pochodzi z Pabianic. Poszukiwany za "sprowadzanie, przechowywanie lub posiadanie treści pornograficznych z udziałem małoletniego poniżej lat 15 oraz uprowadzanie innej osoby przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub wykorzystując stosunek zależności lub krytyczne położenie do uprawiania prostytucji." Prawdopodobnie przebywa w Rosji, gdzie może być dyrektorem w jednej z większych firm budowlanych.

Linda handlowała kobiecymi ciałami. Zarobiła na tym milionyLinda handlowała kobiecymi ciałami. Zarobiła na tym milionyMonika Świetlińska

Kamil Pułtorak, urodzony w Krakowie, ma 28 lat i na swoim koncie mnóstwo wykroczeń i przestępstw. Związany ze środowiskiem pseudokibiców. W 2017 roku dokonał zabójstwa w Czyżynach. Na przejściu dla pieszych co najmniej trzy razy dźgnął nożem w nogi 23-latka, który z powodu wykrwawienia zmarł. Kiedy rozesłano za nim list gończy, już toczył się inny proces w sprawie jego ataku maczetą, który zakończył się wyrokiem skazującym.

Maximilian Martin Rafalski, jeśli żyje, ma 27 lat, urodzony w Niemczech, ma jednak obywatelstwo niemieckie i polskie. Ostatnio zameldowany w Wejherowie. Poszukiwany za udział w islamskiej grupie terrorystycznej. Niemieckie media podają, że prawdopodobne, iż zginął w 2015 roku w walkach w Iraku. Mówi się, że przechwycili go kurdyjscy Peszmergowie. Słuch o nim zaginął, jednak w lutym 2021 roku polskie służby opublikowały ponownie jego wizerunek. Jego szwagier nadal znajduje się na liście sankcji ONZ jako jeden z najniebezpieczniejszych terrorystów na świecie.

Joanna Segelstorm, ma 53 lata, pochodzi z Wadowic. Poszukiwana jest za popełnienie oszustwa i pranie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Do tego służyły jej galerie, w których sprzedawała "dzieła sztuki" razem z synem Mikaelem. Początkowo w Szwecji, w której mieszkała, później w innych krajach, w tym w Polsce. Rozwijający się biznes Segelstorm sprawił, że w 2017 roku była w dziesiątce najlepiej zarabiających osób w Szwecji. Jej ofiarami padli m.in. aktorka Grażyna Wolszczak i Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli. Od trzech lat są nieuchwytni dla policji.

Uwaga na nowe oszustwo! „Na zastrzyk z Ameryki”Uwaga na nowe oszustwo! „Na zastrzyk z Ameryki”Martyna Kowalska

Grzegorz Włodarczyk, ma 37 lat, pochodzi z Lublina. Jego znakiem rozpoznawczym jest tatuaż na lewej łydce w kształcie gitary ze skrzydłami. W 2019 roku zabił żonę, zadając jej 17 ciosów na oślep po całym ciele. 4-letnią córkę znaleziono zamkniętą w szafie. Nic się jej nie stało, choć mogła być świadkiem masakry. Mężczyzna prawdopodobnie ukrywa się w Irlandii. 

Dariusz Zygmunt Ziółkowski ma 53 lata, pochodzi z Ziębic. Ma 179 cm wzrostu, niebieskie oczy. Podstawa poszukiwań: Art. 200 § 1 Obcowanie płciowe z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszczanie się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadzanie jej do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania.

Pozostali z czerwonej noty Interpolu Polacy poszukiwani są również za przynależność do organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, za handel narkotykami, morderstwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!