Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!

Końcówką kwietnia Wojsko Polskie wprowadziło nowy system rekrutacji dla wszystkich, którzy chcą wstąpić do armii. — Zmieniamy podejście i filozofię, aby ludzie nie zniechęcali się skomplikowanymi procedurami. Powołaliśmy Wojskowe Centra Rekrutacji, które zajmą się rekrutacją do wojska. Można spotkać się z ekspertami od rekrutacji, albo załatwić to przez internet – podaje WP.

Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 9 maja 2022

Nowy sposób rekrutacji ma ściągnąć nowych żołnierzy

Wojsko Polskie postawiło sobie cel — armia licząca do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze są przekonani, że budowana nowoczesna struktura Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w tym pomoże.

Rząd przyjął projekt Ustawy o obronie OjczyznyRząd przyjął projekt Ustawy o obronie OjczyznyMichał Górecki

- Wychodzimy naprzeciw zmianom współczesności. Dla zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych RP przewidujemy trzy rodzaje czynnej służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową oraz dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę — oświadcza Wojsko Polskie.

Co nowego?

- Nowością jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, która jest podzielona na dwa etapy — podstawowy trwający do 28 dni i specjalistyczny do 11 miesięcy. Osoba decydująca się na tę formę służby zyskuje wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 4560 zł, pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej, pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej — przekazują żołnierze.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Kilka kluczowych kwestii uległo zmianom. Jakie?

  1. Wojskowe Centrum Rekrutacji / portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl – oprócz tradycyjnego składania wniosków w Wojskowych Centrach Rekrutacji można to zrobić również w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego do Wojska Polskiego. Jest to kolejna, obok ePUAP, elektroniczna forma aplikowania do wojska. Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.
  2. Wojskowe Centrum Rekrutacji – to miejsca, w których w jeden, maksymalnie 2 dni kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji to 86 miejsc w Polsce, gdzie można rozpocząć rekrutację to różnych form służby wojskowej.
  3. Szkolenie podstawowe / specjalistyczne – maksymalnie do 28 dni tyle potrwa szkolenie podstawowe dla kandydatów w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat przechodzi to kolejnego etapu służby w ramach szkolenia specjalistycznego, które potrwa do 11 miesięcy. Po zakończeniu szkolenia kandydat, żołnierz może kontynuować służbę już jako zawodowy żołnierz.

   Czołgi na polskich drogach? Spokojnie to tylko ćwiczeniaCzołgi na polskich drogach? Spokojnie to tylko ćwiczeniaMichał Górecki

   - Wprowadzone zmiany, są odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają się o służbę w Wojsku Polskim. Jednym z czynników zniechęcających do służby był zbyt długi termin, jaki upływał pomiędzy złożeniem wniosku, a ukończeniem szkolenia i złożeniem przysięgi wojskowej. Do tej pory kilkadziesiąt procent potencjalnych kandydatów rezygnowało z ubiegania się o służbę w Wojsku Polskim właśnie ze względu na długotrwałe i skomplikowane procedury. Dziś redukujemy ten czas z 190 dni do maksymalnie 50, jednocześnie wprowadzając udogodnienia w procesie rekrutacji - zachęca wojsko.

   Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
   Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

   Security Magazine

   Czy ten artykuł był przydatny?

   Newsletter

   Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!