Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!
Końcówką kwietnia Wojsko Polskie wprowadziło nowy system rekrutacji dla wszystkich, którzy chcą wstąpić do armii. — Zmieniamy podejście i filozofię, aby ludzie nie zniechęcali się skomplikowanymi procedurami. Powołaliśmy Wojskowe Centra Rekrutacji, które zajmą się rekrutacją do wojska. Można spotkać się z ekspertami od rekrutacji, albo załatwić to przez internet – podaje WP.
- Monika Świetlińska
- /
- 9 maja 2022
Nowy sposób rekrutacji ma ściągnąć nowych żołnierzy
Wojsko Polskie postawiło sobie cel — armia licząca do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych i 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze są przekonani, że budowana nowoczesna struktura Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w tym pomoże.
Rząd przyjął projekt Ustawy o obronie OjczyznyMichał Górecki
- Wychodzimy naprzeciw zmianom współczesności. Dla zwiększenia liczebności Sił Zbrojnych RP przewidujemy trzy rodzaje czynnej służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową oraz dwa rodzaje służby w rezerwie: aktywną i pasywną rezerwę — oświadcza Wojsko Polskie.
Co nowego?
- Nowością jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, która jest podzielona na dwa etapy — podstawowy trwający do 28 dni i specjalistyczny do 11 miesięcy. Osoba decydująca się na tę formę służby zyskuje wynagrodzenie na poziomie żołnierzy zawodowych od 4560 zł, pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej, pierwszeństwo zatrudnienia w administracji publicznej — przekazują żołnierze.
Jak wygląda proces rekrutacji?
Kilka kluczowych kwestii uległo zmianom. Jakie?
- Wojskowe Centrum Rekrutacji / portal rekrutacyjny www.zostanzolnierzem.pl – oprócz tradycyjnego składania wniosków w Wojskowych Centrach Rekrutacji można to zrobić również w formie elektronicznej za pośrednictwem Portalu Rekrutacyjnego do Wojska Polskiego. Jest to kolejna, obok ePUAP, elektroniczna forma aplikowania do wojska. Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.
- Wojskowe Centrum Rekrutacji – to miejsca, w których w jeden, maksymalnie 2 dni kandydat do wojska (do korpusu szeregowych zawodowych lub terytorialnej służby wojskowej) odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz będzie zbadany przez komisję lekarską. Wojskowe Centra Rekrutacji to 86 miejsc w Polsce, gdzie można rozpocząć rekrutację to różnych form służby wojskowej.
- Szkolenie podstawowe / specjalistyczne – maksymalnie do 28 dni tyle potrwa szkolenie podstawowe dla kandydatów w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat przechodzi to kolejnego etapu służby w ramach szkolenia specjalistycznego, które potrwa do 11 miesięcy. Po zakończeniu szkolenia kandydat, żołnierz może kontynuować służbę już jako zawodowy żołnierz.
Czołgi na polskich drogach? Spokojnie to tylko ćwiczeniaMichał Górecki
- Wprowadzone zmiany, są odpowiedzią na wnioski osób, które ubiegały się lub ubiegają się o służbę w Wojsku Polskim. Jednym z czynników zniechęcających do służby był zbyt długi termin, jaki upływał pomiędzy złożeniem wniosku, a ukończeniem szkolenia i złożeniem przysięgi wojskowej. Do tej pory kilkadziesiąt procent potencjalnych kandydatów rezygnowało z ubiegania się o służbę w Wojsku Polskim właśnie ze względu na długotrwałe i skomplikowane procedury. Dziś redukujemy ten czas z 190 dni do maksymalnie 50, jednocześnie wprowadzając udogodnienia w procesie rekrutacji - zachęca wojsko.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.