Zobacz, jak wyglądają manewry sił zbrojnych RP [FILM]

Manewry Renegade/Sarex 22 zorganizowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych w kraju wykonywały ćwiczenia zakresu przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym z powietrza oraz prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarach lądowym i morskim. W tym także Policja.

Zobacz, jak wyglądają manewry sił zbrojnych RP [FILM]
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 16 maja 2022

Awaria wojskowej awionetki

Ćwiczenia Sił Zbrojnych RP podzielone były na cztery epizody, które odbywały się na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego. Scenariusz epizodu czwartego, który realizowany był nad Zalewem Zegrzyńskim, przewidywał awarię wojskowej awionetki Cessna, na pokładzie której znajdowały się 4 osoby.

Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Mikołaj Frączak

Awaryjne lądowanie miało miejsce na wodach zalewu. Sygnał o zajściu natychmiast dotarł do ARCC, czyli Cywilno-Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego w Warszawie. Ośrodek ten jest elementem służby ASAR, a jego zadaniem jest poszukiwanie statków powietrznych, które mogą znajdować się w niebezpieczeństwie, a także niesienie pomocy pasażerom, załogom i innym osobom poszkodowanym w zdarzeniach lotniczych.

Co działo się podczas ćwiczeń?

Każda z czterech załóg biorących udział w epizodzie kolejno była dysponowana do wykonania zadania. Policyjni lotnicy z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP na pokładzie śmigłowca S-70i Black Hawk ściśle współpracowali podczas tego zadania z funkcjonariuszami z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.

Miałeś kolizję drogową? Mogłeś paść ofiarą oszustów!Miałeś kolizję drogową? Mogłeś paść ofiarą oszustów!Anna Malinowska

- Pierwsza faza działań polegała na transporcie ratowników w miejsce zdarzenia. W dalszej kolejności ratownicy skupili się na niesieniu pomocy osobom poszkodowanym i zagrożonym, znajdującym się w wodzie, gdzie nie było możliwości użycia standardowego sprzętu i technik. Po podjęciu poszkodowanych na pokład Black Hawka zostali oni przetransportowani  śmigłowcem na teren Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i tam przekazani pod opiekę naziemnych Zespołów Ratownictwa Medycznego - przekazała Agnieszka Włodarska.

Służby postawieni w stan gotowości

Organizatorem ćwiczeń trwających od 9 do 13 maja, podobnie jak w latach ubiegłych,  jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych RP. W tegorocznych manewrach uczestniczą podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w kraju oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych, w tym m.in.: Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami, Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz podchorążowie uczelni wojskowych.

Przekroczył prędkość na hulajnodze. Policja namierzyła go radaremPrzekroczył prędkość na hulajnodze. Policja namierzyła go radaremAnna Malinowska

- Celem ćwiczeń Renegade/Sarex 22 jest odpowiednie przygotowanie różnych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w kraju oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych do sytuacji, w której zagrożone będzie bezpieczeństwo załóg i pasażerów statków powietrznych wykonujących loty w polskiej przestrzeni powietrznej. Każdorazowo podczas takich manewrów doskonalone są procedury i działania, które podczas wystąpienia realnego zagrożenia będą natychmiast wdrożone — zaznaczyła Agnieszka Włodarska.

Życie jest nieprzewidywalne i lubi pisać własne scenariusze

Chwilę po zakończeniu przez załogę policyjnego Black Hawka ćwiczeń, policyjni lotnicy zostali przekierowani wraz ze śmigłowcem do gaszenia pożaru lasu, który wybuchł w okolicach miejscowości Prosna w powiecie grójeckim na Mazowszu.

Plaga pożarów lasów w Polsce. Straż przedstawiła liczbyPlaga pożarów lasów w Polsce. Straż przedstawiła liczbyMikołaj Frączak

- W akcji wykorzystywany był specjalny zbiornik gaśniczy tzw. Bambi Bucket podwieszony do Black Hawka. Policyjny śmigłowiec, na którego pokładzie znajdowali się również strażacy z grupy wysokościowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy, wykonał 19 zrzutów po trzy tysiące litrów wody - relacjonuje policjantka, dodając: — W tego typu działaniach odpowiedni sprzęt, przygotowanie a przede wszystkim zgranie obu służb – policji i straży pożarnej – maja kluczowe znaczenie. A to zarówno policjanci, jak i strażacy mają przećwiczone – tylko w ubiegłym roku kilkakrotnie mieli okazję wspólnie brać udział w szkoleniach z użyciem Bambi Bucket. A w realnym działaniu mieli okazję sprawdzić się w gaszeniu ubiegłorocznych pożarów w Turcji. 

ZOBACZ FILM:

  

Na podstawie tekstu Agnieszki Włodarskiej

Film/montaż: st. sierż. Kamil Kłeczek, st. sierż. Krystian Kłeczek

Foto: Paweł Ostaszewski, st. sierż. Krystian Kłeczek

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!