Ruszają egzaminy ósmoklasisty 2022 r. Kiedy wyniki?

Ponad pół miliona uczniów ostatnich klas szkół podstawowych rozpoczyna zmagania z egzaminem ósmoklasisty. Odbędzie się on w dniach 24-26 maja 2022. Kiedy uczniowie mogą spodziewać się wyników? Odpowiadamy.

Ruszają egzaminy ósmoklasisty 2022 r. Kiedy wyniki?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 maja 2022

Egzamin ósmoklasisty 2022 

W ramach tegorocznego egzaminu ósmoklasisty na wtorek, 24 maja 2022 zaplanowano egzamin z językapolskiego. Nad zadaniami z matematyki uczniowie pochylą się dzień później. Egzamin podsumowujący edukację w szkole podstawowej zakończy się 26 maja 2022 sprawdzianem z języka obcego nowożytnego – wynika z harmonogramu przedstawionego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. 

Powstaje Krajowa Strategia Edukacji FinansowejPowstaje Krajowa Strategia Edukacji FinansowejMichał Górecki

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

Każdego dnia egzamin ósmoklasisty będzie rozpoczynał się o tej samej godzinie – 9:00. 

W przypadku języka polskiego, uczniowie na wypełnienie arkusza mają 120 minut – to najdłuższa część egzaminu. Na rozwiązanie zadań z matematyki będzie równe 100 minut. Z kolei egzamin z języka angielskiego potrwa najkrócej, bo 90 minut. 

Centralna Komisja Egzaminacyjna zwraca uwagę, że uczniowie, którzy posiadają niezbędne dokumenty, na mocy których przysługuje im dostosowanie warunków do egzaminu, mogą liczyć na przedłużenie czasu o 50 minut w przypadku języka polskiego, 50 minut – z matematyki oraz 45 minut dla języka obcego nowożytnego. 

Egzamin ósmoklasisty w liczbach 

W 2022 roku do egzaminu ósmoklasisty zgłoszono 502.600 osób z niemal 12.600 szkół podstawowych. W ręce egzaminowanych trafi przeszło 1.507.000 arkuszy z pytaniami. 

Co ciekawe, do egzaminu przystąpi w tym roku także 7.150 uczniów z Ukrainy. W ich przypadku egzamin z języka polskiego może być przedłużony o 90 minut. 

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty? 

W oczekiwaniu na wyniki egzaminu, absolwenci podstawówek muszą uzbroić się cierpliwość. Na ostateczne rozstrzygnięcie trzeba czekać do 1 lipca 2022 roku. Po ośmiu dniach od ogłoszenia wyników zostaną im wręczone zaświadczenia o wynikach. Dokument ten jest niezbędny w procesie rekrutacyjnym do szkoły ponadpodstawowej. 

BiZ – nowy przedmiot w polskiej szkole od 2023 rokuBiZ – nowy przedmiot w polskiej szkole od 2023 rokuMartyna Kowalska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!