BiZ – nowy przedmiot w polskiej szkole od 2023 roku

Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje od 1 września 2023 roku wprowadzić przedmiot pd nazwą „biznes i zarządzanie”. Od 2027 roku będzie można z niego zdawać maturę na poziomie rozszerzonym. 

BiZ – nowy przedmiot w polskiej szkole od 2023 roku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 24 stycznia 2022

Biznes i zarządzanie w szkołach

W ocenie MEiN konieczny jest większy nacisk na rozwijanie praktycznych umiejętności, a także kompetencji w nauczaniu przedsiębiorczości.

Odpowiedzialności finansowej nie uczy się w szkołach. A powinno!Odpowiedzialności finansowej nie uczy się w szkołach. A powinno!Monika Świetlińska

Nowy przedmiot ma pozwolić młodym ludziom na sprawne funkcjonowanie w świecie finansów oraz zarządzania. Ważne jest także podejmowanie odpowiedzialnych decyzji finansowych w momencie wejścia w dorosłe życie

Rozszerzenie przedmiotu „podstawy przedsiębiorczości”

Nowy przedmiot ma realizować założenia już prowadzonego w szkołach przedmiotu „podstawy przedsiębiorczości” oraz rozszerzyć je. Docelowo podstawy przedsiębiorczości mają zostać zastąpione przez „biznes i zarządzanie”.

Podstawa programowa ma zawierać nie tylko wymagania na poziomie podstawowym, ale także rozszerzonym. Intencją ministerstwa jest możliwość przystąpienia do egzaminu z tego przedmiotu na „rozszerzeniu” podczas matury. Stanie się to jednak dopiero w 2027 roku. 

Nowy przedmiot w szkołach ponadgimnazjalnych. Już od 1 klasy!Nowy przedmiot w szkołach ponadgimnazjalnych. Już od 1 klasy!Michał Górecki

BiZ i postulaty biznesu

Nowy przedmiot maturalny ma być odpowiedzią na postulaty, jakie zgłaszają od lat środowiska biznesowe oraz wyższe uczelnie. Warto dodać, że przedmioty dotyczące zarządzania i biznesu są obecne w międzynarodowym systemie edukacji (IB) oraz w systemach edukacji takich państw jak np. Wielka Brytania (A-Level), gdzie cieszą się dużą popularnością wśród uczniów” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Edukacji i Nauki. 

Nowy przedmiot w szkołach – apel do przedsiębiorców

Dla rozwoju gospodarki kluczowa jest edukacja młodego pokolenia. Ta zaś powinna być oparta na doświadczeniach polskich przedsiębiorców. Chcemy wspólnie stworzyć innowacyjny, odpowiadający potrzebom rynku pracy przyszłości przedmiot, który sprawi, że będziemy mieć więcej młodych ludzi wyposażonych w kompetencje przedsiębiorcze i menedżerskie. Wszystkich tych, którzy chcą się podzielić swoim doświadczeniem, zapraszamy do włączenia się w konsultacje” – powiedziała cytowana w komunikacie resortu Justyna Orłowska, pełniąca funkcję pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!