fb

Jesteś płatnikiem ZUS? Do końca stycznia trzeba złożyć informację ZUS IWA

31 stycznia upływa termin, do którego część płatników składek ZUS musi złożyć informację o danych, potrzebnych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. Mowa o dokumencie ZUS IWA.

Jesteś płatnikiem ZUS? Do końca stycznia trzeba złożyć informację ZUS IWA
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 stycznia 2022

Do kiedy informacja ws. ubezpieczenia wypadkowego?

ZUS przypomina, że z końcem stycznia upływa ostateczny termin, do którego trzeba złożyć informację ZUS IWA za 2021 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje bowiem danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe. 

Kto musi złożyć ZUS IWA?

Obowiązek w zakresie informacji ZUS IWA za 2021 rok leży po stronie płatników, którzy łącznie spełniają kilka warunków. Po pierwsze, muszą być zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe przez cały rok tj. od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku, a także przez co najmniej jeden dzień w styczniu 2022 roku.

Kolejnym warunkiem jest zgłoszenie w 2021 roku do ubezpieczenia wypadkowego przynajmniej 10 ubezpieczonych. Trzecim i ostatnim warunkiem jest aktualny wpis do rejestru REGON na dzień 31 grudnia 2021 roku. 

Do 31 stycznia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do małego ZUS plus na ten rokDo 31 stycznia przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do małego ZUS plus na ten rokMonika Świetlińska

Jak ustala się stopę procentową składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych - „jeśli płatnik przekaże do ZUS informację ZUS IWA za trzy ostatnie lata kalendarzowe, tj. za rok 2019, 2020 i 2021 to wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe jaka będzie obowiązywała płatnika w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. zostanie mu ustalona przez ZUS” – czytamy w komunikacie przypominającym o zbliżającym się terminie składania informacji. 

Jak dowiem się o ustalonej wysokości stopy procentowej? 

Płatnik powinien spodziewać się zawiadomienia o ustalonej wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Nie będzie to jednak list w tradycyjnej skrzynce pocztowej. ZUS doręcza je wyłącznie w formie elektronicznej. Dokument można odebrać na profilu informacyjnym płatnika, będącym integralną częścią Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!