500 plus z ZUS – ruszyła wypłata pierwszych świadczeń „po nowemu”

27 stycznia 2022 r. rozpoczęła się wypłata pierwszych świadczeń wychowawczych w ramach programu Rodzina 500 plus przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przypomnijmy, od 1 czerwca wszystkie te świadczenia będą wypłacane przez ZUS, a nie samorządy. 

500 plus z ZUS – ruszyła wypłata pierwszych świadczeń „po nowemu”
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 stycznia 2022

500+ z ZUS 

Pierwszy przelew świadczenia 500+ ze swojego konta ZUS uruchomił 27 stycznia. Informację w tej sprawie przekazała prezes tej instytucji prof. Gertruda Uścińska. ZUS zaplanował, że w przeciągu dwóch dni tj. 27 i 28 czerwca wyśle do świadczeniobiorców łącznie niemal 600 tys. złotych. 

Niespełna miesiąc od przejęcia obsługi programu Rodzina 500 plus, ZUS wypłaca świadczenia wychowawcze.  Robimy wszystko, aby pieniądze trafiły do rodziców jak najszybciej. Z naszych statystyk wynika, że niektórzy czekali na możliwość złożenia wniosku do ZUS. Są rodzice, którzy dopełnili formalności w Nowy Rok kilka minut po północy” – powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

 

500+ z ZUS jeszcze nie dla wszystkich

Przypomnijmy, zgodnie z nowym prawem, od 1 stycznia 2022 r. ZUS przejął obsługę wniosków o świadczenie wychowawcze na bieżący okres świadczeniowy. Trwa on do 31  maja 2022 r. To oznacza, że Zakład obsługuje obecnie wnioski na nowo narodzone dzieci, które przyszły na świat po 1 stycznia 2022 roku. To samo jest w przypadku dzieci urodzonych pod koniec 2021 roku, ale jedynie wtedy, kiedy wniosek o 500 plus został złożony już po Nowym Roku. 

Nowe wnioski o 500+ tylko do ZUS

Jeszcze w tym roku ZUS przejmie obsługę pozostałych świadczeń. Ma to nastąpić od 1 czerwca 2022 roku, kiedy rozpocznie nowy okres świadczeniowy. Już od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus wypłacane w okresie 1 czerwca 2022 – 31 maja 2023 r.

Wnioski „po nowemu” można składać jedynie drogą elektroniczną za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, portalu Empatia oraz za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Wypłata świadczeń na nowych zasadach będzie odbywała się wyłącznie przelewem na rachunek bankowy wskazany we wniosku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!