Ulga na zabytki. Mało znany element Polskiego Ładu

Polski Ład to nie tylko szeroko dyskutowane zmiany podatkowe, czy słynny dom do 70 m kw. bez pozwolenia. To także szereg mniejszych rozwiązań, jak np. ulga na zabytki. Na czym ona polega? Odpowiadamy.

Ulga na zabytki. Mało znany element Polskiego Ładu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 stycznia 2022

Na czym polega ulga na zabytki

Zabytki to nie tylko, kościoły, pałace czy reprezentacyjna śródmiejska zabudowa. To także kamienice i domy, które powstały przed laty i są cennym śladem kultury i dziedzictwem nas wszystkich. W wielu z nich mieszkają rodziny, działają wspólnoty mieszkaniowe, czy spółdzielnie. 

Nie jest tajemnicą, że posiadanie nieruchomości zabytkowej wiąże się często z niemałymi kosztami utrzymania takiego obiektu.

Na mocy nowych przepisów członkowie takich wspólnot i spółdzielni, którzy de facto są współwłaścicielami zabytku, a także pojedynczy właściciele mogą skorzystać z ulgi na zabytki. 

Zabytek archeologiczny na własnej działceZabytek archeologiczny na własnej działceMikołaj Frączak

Ulga na zabytki w przypadku wspólnot i spółdzielni

Ulga, o której mowa w przypadku wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowej będzie miała wpływ na każdego ze współwłaścicieli takiej nieruchomości. Do ulgi uprawniać będzie każda wpłata należności na fundusz remontowy, czyli w praktyce element comiesięcznej opłaty regulowanej np. na konto wspólnoty.

Ulga na zabytki w przypadku indywidualnych właścicieli

W przypadki indywidualnych właścicieli zabytku, np. stuletniego domu, kamienicy, dworku etc. korzystanie z ulgi będzie uzależnione od faktury, która będzie dokumentowała wydatki związane np. z pracami konserwatorskimi, restauratorskimi oraz robotami budowlanymi.

Na czym polega ulga na zabytki?

Nowe przepisy wprowadzające ulgę na zabytki pozwalają odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kwoty poniesionych wydatków na wpłaty na fundusz remontowy. 

Ten sam mechanizm ma zastosowanie w przypadku wspomnianych prac konserwatorskich, restauratorskich i innych robót budowlanych. Muszą być one jednak związane z zabytkiem, czyli obiektem wpisanym do rejestru zabytków lub ewidencji zabytków. To bardzo ważne zastrzeżenie, bowiem nie każdy dom liczący np. 120 lat jest zabytkiem w myśl litery prawa, choć spełnia prawie wszystkie przesłanki takiego określenia. 

Ulga a zakup nieruchomości zabytkowej

Od podstawy opodatkowania będzie można również odliczyć wydatek na zakup zabytku. Nie może być to jednak więcej niż: kwota odpowiadająca iloczynowi 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego zabytku; limit odliczenia na wszystkie inwestycje podatnika z tego tytułu nie może przekroczyć 500 000 zł” – informuje resort finansów. 

Dla kogo ulga na zabytki

Z ulgi na zabytki będą mogli skorzystać podatnicy PIT opłacający podatek wg skali, podatek liniowy, a także ryczałt. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!