Lasy Państwowe wspierają lasy prywatne – w jaki sposób?

To już szósty raz, kiedy Lasy Państwowe udzielają wsparcia właścicielom lasów prywatnych. Chodzi o pomoc w zakresie sporządzania uproszczonych planów urządzania lasu. Według LP już prawie 1/3 powierzchni prywatnych lasów posiada plan, który został sfinansowany w ramach programu.

Lasy Państwowe wspierają lasy prywatne – w jaki sposób?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 stycznia 2022

Lasy prywatne w Polsce

Jak wyliczają Lasy Państwowe prawie 1/5 lasów w Polsce znajduje się w prywatnych rękach. Mowa o prawie 1,8 mln hektarów, co oznacza ich udział na poziomie 19% w całkowitej powierzchni obszarów leśnych w naszym kraju. 

Zarządzanie lasami prywatnymi przez ich właścicieli opiera się m.in. na podstawie ustalonych na 10 lat uproszczonych planów urządzania lasu. 

Lasy Państwowe uruchomiły nowy portal nt. turystyki leśnejLasy Państwowe uruchomiły nowy portal nt. turystyki leśnejAnna Malinowska

Czym jest uproszczony plan urządzania lasu?

Uproszczony plan urządzania lasu to nic innego jak zbiór wskazówek, które są pomocne w gospodarowaniu takim terenem bez szkody dla trwałości lasu. Lasy Państwowe już od kilku lat finansują ze środków funduszu leśnego powstawanie takich programów.

Jesienią dobiegła końca szósta edycja naboru wniosków do tego programu. Jak informują Lasy Państwowe, łączna powierzchnia wszystkich takich planów obejmie w 2022 roku 59 tysięcy hektarów. Na to zadanie z funduszu leśnego trafi ponad półtora miliona złotych (1,53 mln zł). 

Dlaczego Lasy Państwowe wspierają lasy prywatne?

Możliwość wsparcia z funduszu leśnego właścicieli prywatnych lasów dała znowelizowana w 2016 roku Ustawa o lasach. Jak informują LP, już teraz można mówić o pozytywnych rezultatach tego rozwiązania. Dzięki środkom przekazanym z funduszu leśnego w kwocie niemal 10,5 mln zł, w ciągu ostatnich pięciu lat (2017-2021) wykonano uproszczone plany dla 530 tys. ha lasów. To oznacza, że niemal co trzeci hektarów lasów prywatnych posiada plan urządzenia sfinansowany przez Lasy Państwowe” – czytamy w komunikacie.

Mechanizm wsparcia lasów prywatnych

Pieniądze, o których mowa trafiają do starostw powiatowych. Lena Wyderkowska z Wydziału Urządzania Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zaznacza, że „taka forma współdziałania z powiatami niesie ze sobą obopólne korzyści. Dokumentacja urządzeniowa, która powstaje w odpowiedzi na wnioski zgłaszane przez indywidualnych właścicieli lasów, ma jednolity standard i sukcesywnie zasila zasoby Banku danych o lasach. Użytkownicy tego portalu uzyskują wiarygodne dane o wszystkich lasach, bez względu na to, czyją pozostają własnością”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!