„Zespół viaTOLL” wzywa Cię do zapłaty za przejazd? ZIGNORUJ!

Choć z końcem września system opłat drogowych viaTOLL przeszedł do historii, wiele osób otrzymuje wezwania do zapłaty podpisane przez „Zespół viaTOLL” Ministerstwo Finansów ostrzega – to kolejny pomysł oszustów, którzy chcą Cię okraść z oszczędności!

„Zespół viaTOLL” wzywa Cię do zapłaty za przejazd? ZIGNORUJ!
 • Mikołaj Frączak
 • /
 • 31 stycznia 2022

Wezwanie do zapłaty za przejazd

Mimo że od 1 października 2021 roku wszystkie operacje związane z opłatami za przejazd wybranymi odcinkami dróg przejął nowy system eTOLL, wielu kierowców otrzymało w ostatnim czasie maile z wezwaniem do zapłaty z wygaszonego już systemu viaTOLL. Co najgorsze, linki zawarte w korespondencji odsyłają do nieprawdziwej strony internetowej. Wszystko po to, by wykraść wrażliwe dane osoby, która uwierzy w narrację przestępców. 

Próba wyłudzenia danych

W tym przypadku mamy do czynienia z klasyczną próbą wyłudzenia danych. I to szczególnie wrażliwych. Przestępcy chcą wyłudzić login oraz hasło, by przeprowadzić autoryzację na koncie bankowym poszkodowanego, a następnie operacje na jego niekorzyść.

W kolejnym kroku kradną bowiem pieniądze zgromadzone na rachunku. W tym przypadku oszustwo przypomina inne próby wyłudzenia danych np. na niedopłatę w rozliczeniach z dostawcą energii, firmą kurierską czy operatorem telekomunikacyjnym. Warto więc za każdym razem zachować ostrożność.

Jak kupić bilet autostradowy przez internet?Jak kupić bilet autostradowy przez internet?Martyna Kowalska

Czy viaTOLL może wzywać do opłat?

Eksperci przypominają, że usługa viaTOLL nie działa już od 30 września 2021 roku, więc nie ma możliwości, by zespół tego systemu wysyłał jakiekolwiek wezwania do zapłaty. Obecnie za pośrednictwem viaTOLL nie można opłacać żadnych przejazdów w systemie dróg płatnych w Polsce. 

Ministerstwo Finansów apeluje, by w przypadku otrzymania tego typu korespondencji od rzekomego zespołu „viaTOLL” przekazać to zgłoszenie do odpowiednich służb. Można to zrobić m.in. drogą mailową na adres [email protected] lub telefonicznie dzwoniąc na jeden z numerów: 800101101 lub (22)5211010. MF przekonuje, że każde takie zgłoszenie może ochronić tysiące innych użytkowników. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Prawo w praktyce

  REKLAMA / WSPÓŁPRACA

  Sprawdź się

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!